18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Piekielny gorąc

MONSTRUALNE UPAŁY W POLSCE. Czekają nas tropikalne noce

Bartłomiej Ciepielewski
17.06.2021  09:11
Fala upałów dotarła do Polski
Fala upałów dotarła do Polski Fot: Tom Wang/Shutterstock

Zgodnie z prognozami synoptyków od czwartku poczujemy uderzenie piekielnego gorąca. Termometry w cieniu pokażą nawet 35 stopni Celsjusza! IMGW ostrzega przed tropikalnymi nocami, które stanowią spore zagrożenie dla naszego zdrowia.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed nadciągającymi upałami. Najgorsza sytuacja będzie w województwach: lubuskim, opolskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Już w czwartek słupki rtęci sięgną nawet 34 stopni w dzień oraz 21 w nocy.

Równie wysokich temperatur można spodziewać się w piątek. Tego dnia termometry pokażą od 27 do nawet 31 stopni Celsjusza. Na nieco chłodniejsze powietrze będą mogli liczyć mieszkańcy Pomorza i obszarów podgórskich.

Niestety, według prognoz IMGW weekend będzie jeszcze cieplejszy. Na zachodzie Polski temperatury podskoczą do około 35 stopni Celsjusza. Chwilę oddechu złapiemy dopiero w połowie przyszłego tygodnia.

Synoptycy ostrzegają przed tropikalnymi nocami

Wysokie temperatury dadzą nam w kość nie tylko w dzień, ale także po zmroku. Jak informuje w rozmowie z wp.pl Grzegorz Wasilijewski z IMGW, w najbliższych dniach będziemy zmagać się ze zjawiskiem tropikalnych nocy.

To jest niebezpieczne, ponieważ my nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak wysokich temperatur podczas nocy. Nasz organizm wtedy nie odpoczywa, nie regeneruje się - ostrzega Walijewski.

Na szczęście w przyszłym tygodniu do Polski dotrze front burzowo-deszczowy, który przyniesie chwilowe ochłodzenie.

Czytaj także
Przeczytaj więcej