18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

SKUJE LODEM

NADCIĄGA SIARCZYSTA ZIMA! Mróz -20 st. i EKSTREMALNE zjawiska

21.01.2022  09:59
Idzie tęgi mróz
Idzie tęgi mróz Fot: Anna Tutak/Shutterstock

Polskę czeka prawdziwy pogodowy rollercoaster. W jednym regionie ma być nawet -20 stopni Celsjusza, w innym... +4. Zdaniem synoptyków z IMGW może to wywołać szereg gwałtownych i ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.

Jeszcze do poniedziałku w Polsce utrzymać się ma bardzo silny, porywisty wiatr. Na początku przyszłego tygodnia pogodna zacznie się jednak zmieniać, a do kraju zawita prawdziwie siarczysta zima. Synoptyk IMGW w rozmowie z WP.pl zapowiada tęgie mrozy.

Od poniedziałku czeka nas napływ arktycznego powietrza, głównie na południu i wschodzie Polski. Temperatury spadną wtedy nawet do -20 stopni Celsjusza. Wraca do nas zima

- mówi prof. Mariusz Figurski z IMGW.

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Najzimniej ma być w Karpatach i na wschodzie, natomiast na zachodzie i północnym zachodzie temperatury będą dodatnie. - Duży gradient temperatury będzie notowany. To będzie sprzyjało zjawiskom ekstremalnym. Na terenie Polski przechodzi linia frontów atmosferycznych niskiego i wysokiego ciśnienia. To powoduje różnego rodzaju zmiany o charakterze katastrofalnym nie raz - mówi profesor Figurski.