18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alert IMGW

NADCIĄGAJĄ NAWAŁNICE! Możliwe trąby powietrzne i grad jak piłki

25.06.2021  13:00
IMGW ostrzega: ida kolejne nawałnice i trąby powietrzne
IMGW ostrzega: ida kolejne nawałnice i trąby powietrzne Fot: IV. andromeda/Shutterstock, zdjęcie ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej znów wydaje ostrzeżenia przed niebezpiecznymi burzami, a nawet nawałnicami. Przewidują powtórkę czwartkowego koszmaru – będzie lało, wiało, a z nieba posypać się może olbrzymi grad. Możliwe są też kolejne trąby powietrzne.

Piątek może być kolejnym dniem, który przyniesie wiele ludzkich tragedii, wielkie zagrożenie i olbrzymie szkody. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami, które głównie w godzinach popołudniowych przejść mają nad wschodnią Polską.

Największe zagrożenie czyha dziś na mieszkańców południowego-wschodu i wschodu Polski. W województwach Podlaskim, Lubelskim i Podkarpackim, a także we wschodnich krańcach mazowieckiego, po południu przejdą burze z bardzo silnym wiatrem w porywach do 100 km/godz.

Znów nawałnice w Polsce. Wschód zagrożony

IMGW ostrzega – burze mogą zamienić się w nawałnice. Spadną olbrzymie ilości deszczu, może też pojawić się grad o średnicy nawet do 8 cm. Co gorsza, synoptycy nie wykluczają przejścia kolejnych trąb powietrznych.

Wystąpi ryzyko lokalnych opadów ulewnych lub nawalnych, silnych porywów wiatru do około 100 km/godz i gradu do 5-8 cm średnicy. Nie można wykluczyć incydentów związanych z trąbą powietrzną

– czytamy na stronie Burza-Alert-IMGW na Facebooku.

Padać i grzmieć może także w województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim, małopolskim i świętokrzyskim, tu jednak nie powinny pojawić się zjawiska tak niebezpieczne, jak w czwartek.

Łowcy Burz: pojawią się powietrzne

Przed burzami i trąbami powietrznymi ostrzegają też Polscy Łowcy Burz. Alarmują, że zagrożenie może pojawić się w każdym momencie dnia, jednak najbardziej niebezpiecznie będzie po południu i wieczorem. Oni również informują o bardzo silnym wietrze i zagrożeniu powstawaniem tornad.

Możliwe są wszelkiego typu zagrożenia: ulewny deszcz, duży grad (do 5-6 cm), bardzo silne porywy wiatru oraz 1-2 trąby powietrzne. Początkowo może utworzyć się kilka superkomórek burzowych (największe zagrożenie grad i trąba powietrzna), które w dalszej fazie zapewne uformują większy układ wielokomórkowy, być może w formie liniowej (zagrożenie niszczącymi porywami wiatru)

– czytamy na stronie lowcyburz.pl.

Nadciągają kolejne nawałnice

Czytaj także