18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alert IMGW

NADCIĄGAJĄ POTĘŻNE WICHURY! Będą zrywać dachy i powalać drzewa?

11.03.2021  08:51
Wichury w Polsce. Ostrzeżenia IMGW
Wichury w Polsce. Ostrzeżenia IMGW Fot: ANNA KACZMARZ / DZIENNIK POLSKI / POLSKA PRESS/Polska Press/East

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w czwartek przed bardzo silnym, niebezpiecznym wiatrem. Ale są też dobre wieści - to ocieplenie i kolejna już zapowiedź wiosny.

Pogoda się zmienia i widać to gołym okiem. Choć do Polski powróciły przymrozki i niewielkie, przelotne opady śniegu, to dni są coraz dłuższe i bardziej słoneczne. Czuć już także wiosnę w powietrzu, a IMGW informuje właśnie o kolejnym ociepleniu.

Ostrzeżenia IMGW. Wichury w Polsce

Niestety w części kraju w czwartek może być dość niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed bardzo silnym wiatrem na południu i południowym zachodzie kraju. Wiać ma z południa i już teraz obowiązują alerty pierwszego stopnia przed wiatrem w porywach do 80 km/h. Ale uwaga! Jeszcze dziś nad morzem wiatr wiać może nawet w porywach do 100 km/h, a w górach do 120!

I choć ostrzeżenia jak na razie obowiązują tylko na południu kraju, na wiatr powinni przygotować się mieszkańcy całej Polski. Silne powiewy przechodzić będą od zachodu, przez centrum, po wschód. Mocne porywy wiatru przynieść mogą wiele zniszczdeń - od połamanych i powalonych drzew, po zerwane dachy.

Prognoza pogody. Idzie wiosna

Jeszcze w czwartek IMGW przewiduje przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Choć z rana w wielu miejscach pokazało się słońce, silny wiatr nagoni chmury, przez co w całej Polsce zrobi się szaro i mokro. Dodatkowo w ciągu dnia mocno spadnie ciśnienie (nawet o 20 hPa) co może wywołać silne bóle głowy i uczucie zmęczenia oraz senność.

Nie martwmy się jednak, bo wraz z wiatrem idzie wiosna. Już dziś na zachodzie kraju temperatury nawet do 10 stopni Celsjusza, w pozostałych regionach kilka stopni na plusie. W kolejnych dniach nadal będzie silnie wiało, a na termometrach zobaczymy coraz wyższe wskaźniki. I uwaga! Szykuje nam się prawdziwa oznaka wiosny - możliwe są pierwsze w tym roku burze!

Czytaj także
Przeczytaj więcej