18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

skończymy jak Niemcy?

NAJWYŻSZY ALERT! Przez Polskę przejdą trąby powietrzne i nawałnice

17.07.2021  15:40
Najwyższe alerty IMGW. Możliwe trąby powietrzne
Najwyższe alerty IMGW. Możliwe trąby powietrzne Fot: vchal/Shutterstock

Po niespokojnym tygodniu czas na niespokojny weekend. W sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo dla niemal calutkiej Polski. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi nawałnicami i trąbami powietrznymi.

Najgorzej przedstawia się sytuacja województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Na północnym wschodzie IMGW wydal ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia przed bardzo silnymi burzami z gradem. Prognozowane są tam opady deszczu do nawet 90 mm i wiatr w porywach do 100 km/godzinę. Miejscami może dojść do gradobicia. Możliwe są trąby powietrzne.

Jednocześnie Instytut ostrzega mieszkańców wschodu przed niebezpiecznymi upałami - w cieniu temperatury dochodzą do trzydziestu kilku stopni!

Czerwony alert obowiązuje dodatkowo w powiecie tatrzańskim. Tu IMGW ostrzega przed burzami nawalnym deszczem (nawet 80 mm) i wiatrem w porywach do 90 km/h.

Burze w niemal całej Polsce

W zachodniej połowie województwa warmińsko-mazurskiego, w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i lubelskim obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia. Tu także dojść może do nawałnic z wiatrem w porywach do 90-100 km/godzinę. Spaść może nawet do 60 mm deszczu, a burzom towarzyszyć może grad.

Ponadto komórki burzowe - na szczęście dużo mniejsze i łagodniejsze - mogą pojawić się w Lubuskiem, na Dolnym Śląsku, Śląsku, Opolszczyźnie, w Łódzkiem i Małopolsce, oraz częściowo na Podkarpaciu. Tu opady deszczu będą dużo słabsze - do 40 mm, a wiatr powieje w porywach do 80-90 km/godzinę.

Ostrzeżenia IMGW

Polskę czekają powodzie?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał też ostrzeżenia hydrologiczne dla niemal całej Polski. W związku z gwałtownymi burzami i ulewami wzrasta poziom wody w zbiornikach wodnych. Nasi zachodni sąsiedzi już mierzą się z dramatyczną powodzią, która odebrała ponad sto żyć ludzkich i doprowadziła do katastrofalnych zniszczeń. Czy Polskę czeka to samo?
Najgorsza sytuacja jest na północnym wschodzie i w centrum, oraz na południu kraju. Alerty drugiego stopnia obowiązują w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, częściowo w mazowieckim oraz w Małopolsce i częściowo na Śląsku. W wielu zbiornikach i rzekach już doszło do przekroczenia stanów alarmowych, a to nie koniec nawałnic i ulew.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

Gdzie jest burza?