18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda jak opętana

Nadciąga afrykański antycyklon. Piekielne upały!

Wojciech Kozicki
11.07.2022  09:58
Nadciąga afrykański antycyklon. Piekielne upały, rekordowa temperatura
Nadciąga afrykański antycyklon. Piekielne upały, rekordowa temperatura Fot: Marcin Nowak/REPORTER/East News

Pogoda w Polsce zapewniła nam ochłodzenie, ale to jednak nie koniec lata. Do Europy nadciągają ekstremalne i rekordowe upały z Afryki. Włochy i Hiszpania w tym tygodniu zostaną nawiedzone przez antycyklon afrykański. Niestety, rekordowa temperatura w Europie będzie również oznaczała zabójczą suszę oraz dotkliwe straty w sektorze rolniczym.

Afrykański antycyklon uderzy we Włochy. Temperatura sięgnęła tam już 43 stopni Celsjusza, ale meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec i nadciągają znacznie groźniejsze upały. W połowie tygodnia uderzyć ma ekstremalna fala upałów, która potrwa 10 dni. W Mediolanie, Bolonii, Padwie, Weronie oraz we Florencji termometry pokażą nawet 45 kresek. Włosi szykują się również na tropikalne noce.

Nowa fala upałów. Antycyklon afrykański we Włoszech

Włochy w tym roku już zostały boleśnie dotknięte przez ekstremalne zjawiska pogodowe. Kraj zmaga się ze skutkami suszy, a do tego gwałtowne burze spowodowały ogromne zniszczenia w rolnictwie. Jak przypomina Onet.pl, w Toskanii doliczono się w krótkim czasie 1,5 tys. piorunów. Z powodu suszy wybuchają też niszczycielskie pożary.

Jako dramatyczną z punktu widzenia środowiska eksperci określają sytuację w stołecznym regionie Lacjum, gdzie do rekordowo niskiego spadł poziom wody w jeziorze Bracciano. Podobnie jest z wielkimi jeziorami na północy – pisze Onet.pl.

Antycyklon i upały w Hiszpanii

Ekstremalna pogoda uderzy także w Hiszpanii. Państwowa agencja meteorologiczna Aemet podała, że wraz z drugą falą upałów i afrykańskim antycyklonem temperatura sięgnie 45 stopni Celsjusza. W niektórych hiszpańskich regionach nocami temperatura nie spadnie poniżej 30 stopni Celsjusza.

Niektórzy przed spaniem wkładają piżamy, prześcieradła, poduszki i ręczniki do zamrażarki, aby (po ich wyjęciu) móc schłodzić się i zasnąć. Jeżeli nie mają w domu klimatyzacji, stawiają przed wiatrakami butelki z zamrożoną wodą, co obniża temperaturę pomieszczenia – pisze dziennik "La Razon"

Afrykański antycyklon w Europie

Czym jest antycyklon? TVN24 wyjaśnia, że jest to „układ porywów wiatrów w postaci wiru, w którym cyrkulacja powietrza ma kierunek odwrotny do kierunku ruchu obrotowego Ziemi”. Latem w jego obszarze w umiarkowanych szerokościach geograficznych utrzymują się upały.

Pogoda we Włoszech – burza, antycyklon, susza i upały [WIDEO]

Czytaj także