parasole nie wystarczą

Niebezpieczny deszcz w Polsce. Może nas podtopić

06.11.2019  10:08
Niebezpieczny deszcz w Polsce. Może nas podtopić
Niebezpieczny deszcz w Polsce. Może nas podtopić Fot: Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed ulewnymi deszczami, które mogą doprowadzić do przekroczenia stanu wód w zbiornikach, a nawet podtopień. Alertami objęte są trzy województwa.

Listopad zaczął się w tym roku ciepło i póki co, przynajmniej jeszcze przez kilka dni, stan taki w Polsce się utrzyma. Niestety, synoptycy już ostrzegają, że czeka nas drastyczna zmiana pogody, a wraz z nią zima trzydziestolecia.

Tymczasem, choć stosunkowo ciepło, IMGW wydał dziś ostrzeżenia dla części województw. Na południowym wschodzie kraju od rana leje jak z cebra. Ulewy są na tyle intensywne, że mogą powodować lokalne podtopienia.

Niebezpieczny deszcz

Ostrzeżenia przed ulewami obowiązują w województwach podkarpackim i małopolskim.

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 30 mm do 40 mm - czytamy w ostrzeżeniu Instytutu. - Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Co więcej, IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw podkarpackiego i zachodniopomorskiego.

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Lokalnie spodziewane są przekroczenia stanów ostrzegawczych - czytamy.

Ostrzeżenia hydrologiczne
Przeczytaj więcej
Komentarze