18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bomba ciepła

PIEKIELNY SKWAR nadciąga do Polski. Ponad 30 stopni Celsjusza

15.06.2022  11:20
Piekielny upał w Polsce
Piekielny upał w Polsce Fot: Kzenon/Shutterstock

Najbliższy weekend przywita nas potwornym upałem, który już teraz uprzykrza życie w Hiszpanii. Temperatury na Półwyspie Iberyjskim dochodzą właśnie do 45 stopni Celsjusza. Podobnie będzie w Polsce?

Jak przekazał portal dobrapogoda24.pl, pierwszy upał w tym roku już wystąpił, ale tylko na Lubelszczyźnie, gdzie termometry pokazały ponad 30 stopni. W innych regionach było ciepło, natomiast bez upału. Sytuacja zmieni się już w najbliższy weekend.

Do Polski zmierza gorąca masa powietrza zwrotnikowego, nazywana też "bombą ciepła". Ten pogodowy ładunek wybuchowy eksploduje 18 czerwca na zachodzie naszego kraju, a dzień później swoim zasięgiem obejmie większość kraju.

Upalny weekend w Polsce

Według modelów ECMWF, ICON czy GFS w sobotę hiszpański upał odczują województwa lubuskie oraz wielkopolskie. Temperatury na zachodzie kraju podskoczą do 32 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na wschodzie, gdzie termometry pokażą około 20 st. Celsjusza.

Synoptycy przewidują, że w niedzielę upał obejmie już prawie całą Polskę. Najbardziej odczują to mieszkańcy zachodniej części kraju. Tam temperatura może wzrosnąć do nawet 38 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że tak gwałtowne ocieplenie może źle wpływać na samopoczucie. Ostrożność szczególnie powinny zachować osoby starsze. W momencie największego upału najlepiej zostać w mieszkaniu oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.