18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nadchodzi zima

PIERWSZY ŚNIEG już wkrótce! Idzie ZIMNOKALIPSA?

06.09.2022  15:54
Pierwszy śnieg zaskoczy nas w tym roku?
Pierwszy śnieg zaskoczy nas w tym roku? Fot: PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER

Pierwszy śnieg zawsze wywołuje w ludziach poruszenie. Czyżby już wkrótce miała do nas nadciągnąć najprawdziwsza zimnokalipsa? W tym roku będzie to naprawdę duże wyzwanie dla wszystkich.

Pogoda w Polsce jest nieprzewidywalna. Tak naprawdę dopiero co pożegnaliśmy niesamowicie upalne lato, a już powoli czai się na nas zima. Prognoza długoterminowa nie pozostawia złudzeń - w kraju będzie naprawdę chłodno!

Pierwszy śnieg zaskoczy nas w tym roku?

Kiedy możemy się spodziewać pierwszego śniegu? Na to pytanie usilnie starają się odpowiedzieć synoptycy. Eksperci IMGW porównują swoją szacunki z normą wieloletnią z lat 1991-2020. Wynika z nich, że większość ostatnich grudniów należała do grona cieplejszych i zdążyliśmy się już odzwyczaić od intensywnych opadów śniegu, w tym roku może być inaczej.

Zarówno w przypadku listopada, jak i grudnia nasza prognoza zakłada, że zmieszczą się one w przedziale zgodnym z normą wieloletnią. To oznacza, że średnia temperatura w pierwszym miesiącu, oczywiście uwzględniając też noc, zamknie się w granicach 3,5-5,4 stopnia. Z kolei w grudniu ten przedział powinien wynieść od minus 0,6 do plus 1,4 stopnia

- mówi meteorolog Radosław Droździoł.

Prognoza przygotowana przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW zakłada również, że w grudniu może obficie padać i w opady te wliczone są również opady śniegu.

Będzie białe szaleństwo?