18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie gorąco!

Piekielne upały w wakacje. Możemy pobić rekordy temperatur

Bartłomiej Ciepielewski
17.05.2021  18:31
Nadciągają wakacyjne upały
Nadciągają wakacyjne upały Fot: Ed Connor/Shutterstock

Po wyjątkowo chłodnej wiośnie czekają nas bardzo gorące wakacje. Według prognoz IMGW latem przekroczymy trzydziestoletnie normy temperatur. Będzie słonecznie, duszno oraz bardzo sucho.

Wczasowicze mogą bez obaw rezerwować terminy na wakacyjny wypoczynek. Podczas tegorocznego lata nie zabraknie słońca i wysokich temperatur. Gorsze wieści czekają na rolników, którzy prawdopodobnie będą zmagać się z wielką suszą.

Wakacyjny atak gorąca

IMGW opublikowało pierwsze długoterminowe prognozy pogody. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas gorące, wręcz upalne lato.

Czerwiec zapowiada się cieplejszy, niż przewiduje norma z lat 1981-2010 - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wakacje rozpoczną się od temperatur sięgających 25 stopni Celsjusza. Jak prognozuje Grzegorz Walijewski z IMGW, na południu kraju można spodziewać się heatwave'ów, czyli "napływów ciepła, które będą powodować chwilowe mniejsze lub większe wzrosty temperatury". W przypadku wystąpienia tego zjawiska termometry pokażą temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza.

Z opublikowanych prognoz wynika, że najcieplejszym miesiącem w tym roku będzie lipiec. Temperatury przekroczą wtedy nawet 28 stopni. Gorące powietrze będzie wiązało się także z wystąpieniem gwałtownych burz, które na południu kraju mogą powodować powodzie.

Na ciepłą i słoneczną pogodę można liczyć także w sierpniu. Temperatury pod koniec wakacji będą nieco niższe, ale warunki meteorologiczne nadal będą sprzyjały kąpielom nad morzem lub jeziorem.

Tego roku wielbiciele słonecznej pogody i wysokich temperatur nie będą narzekać. Pierwsze oznaki prawdziwego lata poczujemy już na początku czerwca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej