18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mroźne prognozy

Spadł pierwszy śnieg! Zima chwyciła Polskę

Wojciech Kozicki
12.09.2022  14:32
Pierwszy śnieg w Polsce. W Tatrach początek zimy, zimne Zakopane
Pierwszy śnieg w Polsce. W Tatrach początek zimy, zimne Zakopane Fot: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER/East News

Kiedy koniec jesieni i początek zimy? Już teraz! WPolsce spadł właśnie pierwszy śnieg. Szczyty polskich Tatr oprószył biały puch, a białe wierzchołki gór są widoczne nawet z Zakopanego. Czy zima rozgościła się już w Polsce na dobre?

Zima w Polsce nadeszła niczym Buka! W Tatrach z niedzieli na poniedziałek spadł pierwszy śnieg, wyraźnie oprószając najwyższe szczyty. Spadła również temperatura w polskich górach, a na Łomnicy termometry zanotowały 6 stopni mrozu. Prędkość wiatru przekroczyła 100 kilometrów na godzinę.

Śnieg i zima w Tatrach. Zimowe prognozy pogody w Polsce

Jak zapowiadają synoptycy, w pozostałych częściach Polski pierwszy śnieg w 2022 roku spadnie już w listopadzie, co potwierdzają długoterminowe prognozy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW. Śnieg w górach we wrześniu nie jest niczym zaskakującym, ale to wyraźna zapowiedź, że zima nadchodzi wielkimi krokami i ostatecznie pożegnaliśmy już lato.

W kalendarzu wciąż mamy lato, lecz za oknem coraz niższe temperatury. Śnieg pojawił się co prawda bardzo wysoko, ale przypomniał nam o wyciągnięciu cieplejszych ubrań z szafy – zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Radio ZET apeluje do osób wybierających się na górskie wycieczki, by w ich plecakach znalazły się m.in. latarki czołowe, raki turystyczne oraz termos z gorącym napojem. Istotny jest również odpowiedni ubiór dostosowany do trudnych i zimowych warunków panujących obecnie w Tatrach.

Co prawda zima w Polsce trwa tylko kilka miesięcy, ale bałwany mamy przez cały rok. Wystarczy spojrzeć na ulicę Wiejską w Warszawie...

Czytaj także