18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sypnie że ho ho

W Święta w Polskę uderzy wir polarny

Wojciech Kozicki
07.12.2020  14:38
Pogoda na święta. Wigilia może przynieść śnieg i wir polarny
Pogoda na święta. Wigilia może przynieść śnieg i wir polarny Fot: Dariusz Bloch/Polska Press/East News

Zima nadciąga, nastąpiły już ataki mrozów, spadł pierwszy śnieg. Jaka jest jednak długoterminowa prognoza pogody i jaka czeka nas pogoda w Boże Narodzenie? Jest jeszcze nadzieja, że to będą białe święta.

Pogoda na święta zapowiada się dość zimowo. Długoterminowe prognozy pogody wskazują, że przed Bożym Narodzeniem spadnie śnieg i utrzyma się do Wigilii. Sprawią to śródziemnomorski niż oraz zimny front, niosące białe opady.

Zima 2020/2021 - czy spadnie śnieg?

Jak podaje Wirtualna Polska, która powołuje się na prognozę dr Marka Kuczera (meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze), w święta Polska znajdzie się w zasięgu wiru polarnego. Nad Europą znajdzie się również antycyklonowy ruch mas powietrza.

Szanse na obfite opady śniegu wiążą się ze spodziewanym przed Bożym Narodzeniem pojawianiem się niżu śródziemnomorskiego. Wędrując na północ Europy, obsypie śniegiem Bałkany i będzie wpływał na pogodę w Europie Centralnej. Następnie możliwe jest nadejście zimnego frontu atmosferycznego, dzięki, któremu pokrywa śnieżna się utrzyma – zapowiada dr Marek Kuczera.

Jeśli wybieracie się na Boże Narodzenie do takich krajów jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Włochy, to śnieg raczej spotkanie wyłącznie w rejonach górskich. Śnieg w Europie Środkowej jest dużo bardziej prawdopodobny, szczególnie w Skandynawii.

Eksperci uspokajają przy okazji, że w grudniu nie ma co liczyć na syberyjskie mrozy. Zima 2020/2021 będzie raczej łagodna, wilgotna i z dużą ilością opadów. W grudniu temperatury oscylować będą koło zera, jeśli śnieg spadnie w nocy, w dzień będzie szybko topniał. Bardzo zimno i śnieżnie zrobi się dopiero w styczniu.

Przypominamy, że tak długoterminowe prognozy pogody mogą jednak być obarczone sporym ryzykiem błędu.

Wędrując na północ Europy, niż obsypie śniegiem Bałkany i będzie wpływał na pogodę w Europie Centralnej. Następnie możliwe jest nadejście zimnego frontu atmosferycznego, dzięki, któremu pokrywa śnieżna się utrzyma – natemat.pl cytuje mkweather.com.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze