18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Burzokalipsa totalna

Srogie burze w Polsce. Siecze, wali i grzmoci aż strach

Wojciech Kozicki
14.05.2021  09:12
Pogoda w Polsce. IMGW ostrzega:  deszcz, grad, burze. Straż pożarna i liczne interwencje
Pogoda w Polsce. IMGW ostrzega: deszcz, grad, burze. Straż pożarna i liczne interwencje Fot: Science Source/East News/Kul Bhatia

Burze w Polsce wciąż trwają, kolejna doba burzokalipsy. Do tej pory strażacy interweniowali ponad 600 razy, a to jeszcze nie koniec. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia meteorologiczne. Podtopienia budynków i grad znów wycisną ze straży pożarnej siódme poty.

Burze i nawałnice w Polsce wciąż trwają. Tylko w czwartek straż pożarna interweniowała w kraju ok. 600 razy (głównie w województwie śląskim), a powodem były m.in. podtopienia budynków. Mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej w rozmowie z Polsat News opisał jak rzeczki zmieniły się rwące rzeki, zalewając ponad 100 budynków na terenie województwa śląskiego. Konieczne usuwanie wody z piwnic, udrażnianie przepustów, usuwanie błota z dróg, przykrywanie folią dachów podziurawionych gradem. Doszło też do wypadków samochodowych.

Pogoda w Polsce. IMGW ostrzega: deszcz, grad, burze

Zniszczenia spowodował także silny wiatr, powalając drzewa i łamiąc gałęzie. Starosta raciborski w czwartek wieczorem ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu. Najtrudniejsza sytuacja była na terenie gmin Krzyżanowice i Krzanowice.

Do północy w woj. śląskim strażacy interweniowali ponad 400 razy. W województwie małopolskim było to ok. 100 interwencji, a dolnośląskim - ponad 70 – podaje Interia.pl.

Na tym nie koniec dramatu, bo w piątek IMGW ostrzega przed burzami na wschodzie kraju i opadami gradu na południu.

Meteo dramat dotknie w piątek głównie tereny województwa śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Spodziewany jest również grad, a wiatr może przekroczyć 70 kilometrów na godzinę. Portal isokolka,eu ostrzega, że może spaść nawet 25 litrów wody na metr kwadratowy może spaść podczas burz.

Wciąż będzie ciepło, temperatura zwiastuje początek lata, ale nie zapominajmy, że nadciąga załamanie pogody i ochłodzenie.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Możliwy jest też grad. Synoptycy określają prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska atmosferycznego na 80 procent – zapowiada portal kielce.tvp.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej