18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Kulminacja niebezpiecznych zjawisk"

IMGW ostrzega: w czwartek burze i trąby powietrzne w Polsce

Wojciech Kozicki
08.07.2021  07:56
IMGW ostrzega: w czwartek burze, upały i trąby powietrzne. Wieczorem KULMINACJA
IMGW ostrzega: w czwartek burze, upały i trąby powietrzne. Wieczorem KULMINACJA Fot: Dariusz Bloch/Polska Press/East News

Prognoza pogody w czwartek to znów niepokojące wieści. Spodziewane są intensywne burze z gradem, nawałnice, a nawet trąby powietrzne. Synoptycy IMGW ostrzegają, że szczególnie niebezpiecznie zrobi się w nocy i będzie to „kulminacja niebezpiecznych zjawisk”.

Pogoda w czwartek i piątek zapowiada się iście dramatycznie. Dzisiaj spodziewane są upały, a temperatura może przekroczyć 33 stopnie Celsjusza. To jednak nie koniec problemów, bo jak ostrzega IMGW, w nocy z czwartku na piątek na zachodzie Polski uderzą burze z gradem oraz nawałnice.

Pogoda w czwartek: burze, deszcz, trąby powietrzne

Pierwsze burze w czwartek mogą pojawić się już od południa. Jak ostrzega Onet.pl, pierwsza strefa burz powstanie w pasie od Podlasia po Beskidy i Tatry, a druga od Niziny Śląskiej po ŻuławyKulminacja niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych spodziewana jest w godzinach wieczornych. Prędkość wiatru podczas nawałnic może przekroczyć 100 kilometrów na godzinę. Możliwe jest także pojawienie się trąb powietrznych. Wieczorem i w godzinach nocnych od Dolnego Śląska, w kierunku Wielkopolski, Kujaw i woj. pomorskiego, zacznie przemieszczać się rozległy system burzowy.

IMGW wydał ostrzeżenia i alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla ponad połowy Polski. Dotyczą upałów i intensywnych burz z gradem. Z powodu intensywnych opadów deszczu możliwe są podtopienia. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, ponieważ wichury będą w stanie zrywać linie energetyczne.

W czasie burz może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy – podaje Polsat News.

Jak wyjaśniają synoptycy, w najbliższych dniach pogodę w kraju będzie kształtowała szeroka strefa pofalowanego frontu atmosferycznego

Front będzie rozdzielał gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego na wschodzie od chłodniejszego polarnego morskiego na zachodzie. Silny kontrast termiczny, który powstanie na jego linii, będzie jednak paliwem generującym powstawanie bardzo gwałtownych zjawisk – ostrzega rmf24.pl

Prognoza pogody w czwartek. IMGW ostrzega przed burzami i upałem
Prognoza pogody w czwartek. IMGW ostrzega przed burzami i upałem Fot: IMGW