18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

MON i front burzowy

Dzisiaj diabelskie burze. Żołnierze WOT będą walczyć z pogodą

Wojciech Kozicki
16.07.2021  14:38
W piątek burze i nawałnice w Polsce. MON wysyła do walki żołnierzy WOT
W piątek burze i nawałnice w Polsce. MON wysyła do walki żołnierzy WOT Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/EAST NEWS

Prognoza pogody w piątek zapowiada się iście dramatycznie. Spodziewane są srogie burze, intensywne ulewy, podtopienia i niszczycielskie nawałnice. Zagrożenie meteorologiczne jest tak poważne, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak chce wysłać do akcji żołnierzy WOT.

Pogoda w piątek to liczne zagrożenia pogodowe w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia i alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia, ponieważ nadciągają intensywne burze i nawałnice, spodziewany jest też ogromny grad. Szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował, że żołnierze WOT na terenie całego kraju zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości.

Pogoda i burze w piątek 16 lipca. MON wysyła żołnierzy WOT

Jak podkreśla Błaszczak na Twitterze, „do pomocy mieszkańcom w każdej chwili mogą ruszyć m.in. żołnierze z odpowiednim sprzętem ratowniczym i medycy”. Ostatnie dni i niebezpieczne zjawiska pogodowe już pokazały jak bardzo są destruktywne, a do internetu trafiły szokujące zdjęcia i nagrania wideo przedstawiające zniszczenia po burzach i wichurach.

Gotowość żołnierzy WOT ma być utrzymana do północy 18 lipca. Jak wyjaśnia Radio ZET, alert obejmuje żołnierzy medyków, oraz stanowiących obsługi: pił spalinowych, łodzi desantowych, pomp, cystern na wodę, agregatów prądotwórczych, autokarów i dronów rozpoznawczych. Są zobligowani stawić się do najbliższej jednostki w czasie krótszym niż 12 godzin od wydania decyzji ministra obrony.

Żołnierze będący druhami Ochotniczych Straży Pożarnych oraz żołnierze – medycy będący na dyżurach w służbie zdrowia, są zwolnieni ze stawiennictwa, ze względu na wykonywanie działań antykryzysowych w swoich instytucjach - informuje WOT.

Pogoda w piątek. Burze, grad i nawałnice

W piątek burze prognozowane są na terenie niemal całej Polski. Można się spodziewać silnych opadów deszczu do 40 mm wody na metr kwadratowy. Miejscami spaść może nawet do 50 mm. Wiatr w porywach osiągnie prędkość 90 kilometrów na godzinę. Co gorsza, opadom deszczu ma towarzyszyć grad mogący osiągnąć średnicę 3 centymetrów. Takie „bombardowanie” będzie wiązało się z uszkodzeniami dachów, samochodów i upraw.

Ciśnienie będzie optymalne i stabilne. Barometry pokażą w samo południe od 1013 hPa na wschodzie do 1016 hPa na zachodzie. Biomet pozostanie niekorzystny, przez co osobom wrażliwym może dokuczać ból głowy, senność, zmęczenie, rozdrażnienie i rozkojarzenie – podaje Polsat News.

IMGW wydaje alerty pogodowe: idą burze i nawałnice
IMGW wydaje alerty pogodowe: idą burze i nawałnice Fot: IMGW
Czytaj także
Przeczytaj więcej