18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znowu pierwszy śnieg

Wyż Heike atakuje. Pogoda w weekend oszaleje

Wojciech Kozicki
17.01.2020  15:13
Pogoda na weekend - szykuje się atak zimy i śnieg?
Pogoda na weekend - szykuje się atak zimy i śnieg? Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Prognoza pogody szykuje niespodzianki i już weekend czeka nas gwałtowna przemiana wiosennej aury w zimową. Norweski niż Heike przyniesie deszcz i śnieg. Czy zima zagości w Polsce na dłużej?

Pogoda zwariowała. Już w sobotę może nas czekać atak zimy, ponieważ znad Morza Norweskiego nad Polskę nadciąga wyż Heike. Oznacza on m.in. ochłodzenie, deszcz, śnieg oraz szczególnie w górach deszcz ze śniegiem. „Atak” wyżu powinien zakończyć się w niedzielę i wtedy znów zrobi się pogodnie.

Polska kontra wyż Heike

Synoptycy ostrzegają, że Heike przyniesie także wichury. Co prawda nikomu głowy nie urwie, ale wiatr wiejący z prędkością do 60 kilometrów na godzinę może niejednej osobie uprzykrzyć życie i narobić kłopotów.

Heike towarzyszyć będzie chłodny front atmosferyczny, który będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. Stamtąd przyjdą chmury, deszcze i mżawki, a w górach nawet deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia front będzie stopniowo obejmował swym zasięgiem cały kraj. Do końca dnia opady obejmą już prawie całą Polskę, a pogodnie będzie tylko na wschodzie, od Podlasia po Podkarpacie – podaje natemat.pl.

WP.pl przypomina, że jeszcze w piątek Polską rządzi ośrodek wyżowy Dirk znad Ukrainy, ale w nocy nastąpi „przebudowa pola barycznego”. Dirk czmychnie nad Rosję, władzę nad pogodą przejmie wspomniany chłodny front atmosferyczny Heike znad Skandynawii.

Polskę spowija nadal gęsta mgła. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla niektórych regionów województwa śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Obowiązują do soboty 18 stycznia.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Miejscami, z wyjątkiem województw wschodnich, słabe opady deszczu, na terenach podgórskich głównie deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Rano w dolinie Wisły zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od 0°C na Podhalu i 1°C na Suwalszczyźnie do 7°C na Pomorzu Zachodnim i nad morzem. Wiatr umiarkowany, gdzieniegdzie na zachodzie i Pomorzu dość silny oraz porywisty, południowo-zachodni i południowy. W Karpatach porywy wiatru do 65 km/h – Małgorzata Tomczuk z IMGW zapowiada pogodę na sobotę.
imgw

logo Tu się dzieje