18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

oj jak paskudnie

ZGNIŁY WYŻ zatruwa Polskę! Jest się czego bać, to nas zabija

25.10.2019  11:15
ZGNIŁY WYŻ zatruwa Polskę! Jest się czego bać, to nas zabija
ZGNIŁY WYŻ zatruwa Polskę! Jest się czego bać, to nas zabija Fot: Shutterstock

Chmury, mgła, smog, a przy tym brak wiatru i stałe temperatury - to właśnie dzieje się obecnie w Polsce. Za jesienną szarówkę odpowiada tak zwany zgniły wyż. I niestety, możliwe, że mierzyć się z nim będziemy (z przejściami) przez kilka kolejnych miesięcy.

Od kilku dni w Polsce choć ciepło, wcale nie jest szczególnie przyjemnie. Gęste chmury przysłaniają niebo, słońca praktycznie nie widać, a nad ziemią rozlało się mleko. Mgły pojawiają się niemal codziennie i wiszą nawet do południa, znacznie ograniczając widoczność.

Synoptycy z IMGW już zapowiadają nagłą zmianę pogody. Od poniedziałku zrobi się dużo zimniej, a do chmur dołączy deszcz. W nocy pojawią się przymrozki, gdzieniegdzie spaść może śnieg. Nie oznacza to jednak definitywnego końca wiszącej w powietrzu, duszącej mgły. Ba, może być jeszcze gorzej - temperatury tuż powyżej zera oznaczają toksyczny smog.

Zgniły wyż powoli nas zabija

Za dziwną pogodę w Polsce odpowiada tak zwany zgniły wyż. Pojawia się zwykle w miesiącach zimnych - do września do marca. Co dokładnie oznacza?

Dokładnie to, co obserwujemy obecnie w całym kraju - brak wiatru, gęste mgły i szare niebo. Powietrze stoi, a gdy spada temperatura, pojawia się cuchnący, toksyczny smog.

Co ciekawe, gęste chmury wiszą tuż nad ziemią, a nad nimi (gdybyśmy tylko mieli do tego możliwości) zobaczylibyśmy piękne, błękitne niebo, oddychali czystym powietrzem wystawiali twarze do słońca. Niestety, póki ciśnienie będzie spychać wilgotne powietrze ku ziemi, nic się na ziemi nie zmieni. 

Ale co właściwie oznacza zgniłe powietrze (zgniły wyż) dla ludzi? Po pierwsze smog, a warto pamiętać, że zanieczyszczone powietrze zabija więcej osób, niż palenie papierosów! Po drugie, brak słońca może prowadzić nawet do depresji, a co najmniej do obniżenia nastroju i apatii. Po trzecie, mgły powodują realne, namacalne niebezpieczeństwo - ograniczona widoczność na drogach, a nawet chodnikach, może przyczynić się do wielu wypadków.

Przeczytaj więcej
Komentarze