18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

piękny pierwszy weekend lipca...

Pół Polski zagrożone! GWAŁTOWNE BURZE I GRADOBICIA

03.07.2021  09:59
Burze i gradobicia znów w Polsce. Niebezpieczna sobota
Burze i gradobicia znów w Polsce. Niebezpieczna sobota Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: sobota będzie kolejnym niebezpiecznym dniem z bardzo silnym wiatrem, burzami, ulewami i gradem. Nie chcecie nieprzyjemności? Zostańcie dziś w domach.

Kolejny dzień niebezpiecznej pogody. Z Polski na chwilę zniknęły upały, zostały za to chmury. Choć same burze nie są już tak gwałtowne, z nieba nie trzaskają jeden za drugim pioruny, a i wiatr osłabł, to i tak jest się czego obawiać.

Według ostrzeżeń IMGW kilka różnych województw czekają dziś porządne ulewy i gradobicia. Pora na kolejne zalane miasta i miejscowości?

Ostrzeżenia IMGW. Burze i gradobicia w Polsce

Sobota w Polsce nie będzie spokojna. Od rana IMGW ostrzega przed burzami i porywistym wiatrem całą wschodnią część kraju, a także centrum i Pomorze. Najniebezpieczniej ma być w województwach mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurksim. Tu obowiązują alerty podwyższonego drugiego stopnia.

Jak podaje IMGW, na obszarach tych w sobotę pojawią się ulewne deszcze o natężeniu umiarkowanym i silnym - spaść może nawet 30 -50 mm deszczu, a lokalnie do 60 mm! Ulewom towarzyszyć mają burze z gradem i wiatrem w porywach do 75 km/godz.

Ponadto w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz podkarpackim i częściowo lubelskim, oraz świętokrzyskim, obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Tu IMGW przestrzega przed silnym deszczem z lokalnymi burzami. Wystąpią opady o natężeniu umiarkowanym, a okresami silnym - spadnie nawet do 40 mm deszczu. Burzom towarzyszyć ma wiatr w porywach do 65-75 km/godz. Miejscami może pojawić się także grad.

Pochmurna i chłodna sobota - prognoza pogody

Jeśli już stęskniliście się za słońcem i upałami - powrócą wkrótce. W niedzielę od południa kraju zacznie robić się coraz bardziej słonecznie i coraz cieplej. Tymczasem w sobotę niemal w całym kraju dominować będą na niebie chmury i jedynie mieszkańcy Pomorza oraz Suwalszczyzny, a po południu także Wielkopolski, mogą liczyć na pełnię słońca.

Fakt, miejscami pojawią się przejaśnienia, jednak nie na długo. Dodatkowo chmurom towarzyszyć będzie orzeźwiający chłodek - miejscami w najcieplejszych momentach dnia odnotujemy temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza!

Najcieplej w sobotę będzie na północy i północnym wschodzie Polski - tu na termometrach zanotujemy do 25 stopni Celsjusza. Cały pas centralny i południe Polski to temperatury w granicach 21-24 stopni Celsjusza, a na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem zaledwie do 18 stopni.