18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko tonie, ewakucja ludzi

Kataklizm! Powódź błyskawiczna uderzyła w Polskę!

Wojciech Kozicki
18.07.2021  12:22
Powódź w Małopolsce. Domy i drogi pod wodą, a dzisiaj znowu burze
Powódź w Małopolsce. Domy i drogi pod wodą, a dzisiaj znowu burze Fot: Planeta.pl

Pogoda w Polsce przynosi kolejne straty i zagrożenia. Nocne opady deszczu w Małopolsce oraz burze, szczególnie w powiecie myślenickim, spowodowały liczne zalania i podtopienia. Radio ZET pisze o „powodzi błyskawicznej po nocnej burzy wielokomórkowej”.

Istny kataklizm uderzył w Małopolskę. W Głogoczowie w powiecie myślenickim zostało zalanych wiele domów, niektórzy mieszkańcy musieli zostać ewakuowani. W wielu miejscach na terenie powiatu myślenickiego na drogach lokalnych i powiatowych występuje muł, rumosz skalny i błoto. Co więcej, jak radiozet.pl, ewakuowano trzy obozy harcerskie w powiatach nowotarskim, myślenickim i suskim.

Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Pogoda jak opętana

Rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak w rozmowie z PAP poinformował, że w Sułkowice, Myślenice, Tokarnię oraz Głogoczów uderzyła powódź błyskawiczna. Wciąż nie jest w pełni przejezdna słynna Zakopianka, czyli droga krajowa nr 7. Ruch w stronę Zakopanego w niedzielę rano odbywa się jednym pasem. 

Podtopione są też inne drogi krajowe, w tym w okolicach Płocka. Wirtualna Polska donosi, że w pewnym momencie znajdowało się tam pół metra wody. Nie widać było nawet barierek okalających trasę, a po intensywnych opadach deszczu powstało rozlewisko na 2 hektary ziemi.

Policja apeluje do kierowców wracających z weekendu o jeżdżenie objazdami. Służby przewidują, że w niedzielę może wystąpić paraliż na drogach, a tymczasem straż pożarna przygotowuje się już na możliwą drugą falę powodzi.

Woda zalała nam domy. Moja teściową uratowali strażacy, na rękach wynieśli są z domu.To podobno nie koniec. Dzisiaj znowu ma padać - relacjonuje pani Agnieszka z Głogoczowa. (WP.pl)

Straż pożarna w Małopolsce w ciągu minionej doby interweniowała 360 razy w związku z ulewnym i deszczami (w całej Polsce ok. 1,5 tys. razy), z czego 170 wyjazdów dotyczyło powiatu myślenickiego. Konieczne było zwiększenie stanów osobowych w jednostkach.

Prewencyjnie zostały ewakuowane trzy obozy harcerskie z powiatów: nowotarskiego, myślenickiego oraz suskiego. Uczestnicy dwóch z tych obozów znaleźli schronienie w miejscowych remizach OSP. Łącznie zostały ewakuowane 84 osoby, w tym 72 harcerzy – podaje radiozet.pl.

W okolicy Terespola zaobserwowano trąbę powietrzną, a na Mazowszu wichura zerwała dachy. Niestety, w niedzielę pogoda nie ma zamiaru się zlitować. W południowej i południowo-wschodniej części Polski prognozowane są niebezpieczne burze z gradem, a IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia.

Powódź błyskawiczna w Polsce. Małopolska i Zakopianka pod wodą [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj także
Przeczytaj więcej