18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogodo okrutna, za co się mścisz?

Dzikie burze i ochłodzenie. Pogoda wygrzmoci Polskę

Wojciech Kozicki
12.05.2021  10:52
Prognoza pogody: burze, ochłodzenie, deszcz. Kiedy początek lata?
Prognoza pogody: burze, ochłodzenie, deszcz. Kiedy początek lata? Fot: Dariusz Bloch/Polska Press/East News

Pogodowy zawrót głowy! Myśleliście, że to już ostateczny koniec wiosny i początek lata? Nie witajcie się jeszcze z gąską, bo nadciągają chłodne masy powietrza. Szykujcie się raczej na intensywne ochłodzenie i agresywne burze.

Prognoza pogody jeszcze nas rozpieszcza, trwają upały, ale ta sielanka nie potrwa długo. Jeszcze w środę może dojść do ochłodzenia, bo spodziewane są intensywne burze i opady deszczu, wraz z którymi opadnie afrykański pył. Osadzi się na szybach domów i samochodów.

Prognoza pogody i burze w Polsce

Pierwsze burze mogą zaatakować w środę 12 maja już około południa, a najbardziej zagrożone są strefy gór i podgórza. Spodziewane są również opady deszczu, a nawet niebezpieczny grad.

Miejscami mogą przynieść opady deszczu do 20-25 mm oraz wiatr do 75 km/h. Miejscami spadnie także grad o średnicy do 1- 2 cm. Wieczorem nasilenie burz skoncentruje się w okolicach Wrocławia – prognozuje Wirtualna Polska.

Portal fanipogody.pl ostrzega, że do granic zachodnich naszego kraju zbliża się bardzo rozległy system frontów, rozciągający się od Skandynawii, przez zachód Polski, Węgry, Bałkany, aż po Sycylię. To oznacza, że już w czwartek czeka nas gwałtowny spadek temperatury. Na południowym zachodzie termometry pokażą jedynie 8-10 stopni Celsjusza. Ochłodzenie może potrwać kilka dni.

IMGW już wydał ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia. Zagrożone są powiaty: lubiński, złotoryjski, polkowicki, bolesławiecki, górowski, zgorzelecki, kędzierzyńsko-kozielski, nyski, ząbkowicki, kłodzki, jeleniogórski, oleśnicki, trzebnicki, milicki, namysłowski, opolski, strzelecki, krapkowicki.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie 90km/h. Miejscami grad - ostrzega IMGW.

Czytaj także
Przeczytaj więcej