18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zimokalipsa

Przenikliwy ziąb nadciąga! Będzie - 27 stopni!!!

15.01.2021  14:28
Będzie zimniej, niż myśleliśmy. Mróz zetnie Polskę
Będzie zimniej, niż myśleliśmy. Mróz zetnie Polskę Fot: Bachkova Natalia/Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części Polski. Nadciągają potężny mróz i obfite opady śniegu.

To będzie najzimniejszy weekend od dwóch lat - ostrzega synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozy Instytutu jeszcze bardziej się zaostrzyły - spodziewany jest mróz nie -20, a nawet -22 stopnie Celsjusza. A kto wie, może temperatury miejscami spadną jeszcze bardziej?

Według prognoz weather.com, będzie dużo zimniej, niż twierdzą nasi specjaliści z IMGW. Mróz w nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na wschodzie Polski sięgnąć miałby nawet -27 stopni Celsjusza. Ten sam serwis temperatury w granicach -16 do -19 stopni zapowiada dla niemal calutkiego kraju - w centrum i na zachód od Warszawy.

Ostrzezenia IMGW

Już teraz IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed siarczystym mrozem dla wschodnich części polski. Alerty obejmują województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie oraz dodatkowo powiat tatrzański. W regionach objętych ostrzeżeniami temperatury już dziś spaść mają do nawet -17 stopni Celsjusza.

Dodatkowo IMGW wydał alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązuje on w województwie pomorskim, gdzie pokrywa śnieżna może zwiększyć się o dodatkowych 15 cm.

To nie koniec mroźnych wiadomości. Dzisiejsza noc to dopiero preludium. Jak zapowiada Grzegorz Walijewski z IMGW, w ciągu najbliższej doby powinniśmy spodziewać się dużej ilości śniegu i coraz tęższego mrozu.

Pogoda w weekend. Prawdziwa zima w Polsce

Największe opady prognozowane są dla wspomnianego już pomorza. Intensywnie padać może jednak także w górach i na północnym wschodzie Polski. Dużo śniegu spadnie też na wschodzie i w centralnej Polsce. - Opady śniegu o natężeniu umiarkowanym - a takie właśnie mają być - mogą powodować problemy na drogach. Kierowcy już od dziś muszą uważać, bo śniegu będzie dużo - ostrzega Walijewski w rozmowie z PAP.

Sobota przyniesie nam całodzienny mróz (od -11 stopni na Suwalszczyźnie, przez -10 na Podhalu, -6 w centrum po ok -2 na północy) i dalsze, intensywne opady śniegu. Najciekawiej (albo najmniej ciekawie) będzie w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy osiągniemy apogeum zimna - na krańcach północno wschodnich tamperatura spadnie nawet do -22 stopni, w Suwałkach czy Białymstoku do -19, -20, a w Centrum do -15. Szczęściarze mieszkający na zachodzie i północy dostaną niewielkie -5 stopni Celsjusza.
Ten chłód utrzyma się jeszcze w poniedziałek. Noc z niedzieli na poniedziałek nadal z temperaturami do -22 st. Temperatura w centrum kraju może spaść do -16 st - zapowiada synoptyk z IMGW.

Czytaj także
Przeczytaj więcej