18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

prognoza długoterminowa

Piekielne upały w czerwcu. A później dziki szkwał

04.06.2021  13:39
Nadciąga fala piekielnych upałów
Nadciąga fala piekielnych upałów Fot: olgagorovenko/Shutterstock

Koniec psot, idzie lato? Meteorolodzy przygotowali długoterminową prognozę pogody dla Polski. W czerwcu ma być bardzo upalnie, a żar z nieba przerywać będą gwałtowne, niebezpieczne burze.

Pogoda w tym roku Polaków nie rozpieszcza. Zima trwała bardzo długo, wiosna jest najzimniejsza od 40 lat, a lato… Wedle wstępnych prognoz lato ucieszyć miałoby tylko wielbicieli deszczu. Teraz jednak przewidywania meteorologów ulegają zmianie.

Maj był wybitnie zimy i pochmurny, czerwiec już od pierwszych dni wita nas za to coraz większym ciepłem i pełnią słońca. Według zapowiedzi meteorologów, przyjemna aura utrzyma się także w weekend – niemal w całym kraju na termometrach odnotujemy od 20 do 25 stopni Celsjusza. Przy czym temperatury odczuwalne mogą być jeszcze wyższe.

Upalny czerwiec. Będzie jak w piekle

Ciepła pogoda utrzyma się w Polsce przez dwa pierwsze tygodnie czerwca. Co zaś później? Później zacznie się ukrop.

Najnowsze modele synoptyczne przewidują w drugiej połowie miesiąca kilkudniową falę potężnych upałów. Wtedy w najchłodniejszych miejscach w kraju (Mazury, Pomorze i Podlasie) odnotujemy temperatury ok. 28 stopni Celsjusza. Na Mazowszu i Lubelszczyźnie będzie to już nawet 32 stopnie, a w najgorętszych miejscach – Ziemia Lubuska, Śląsk, Opolszczyzna, Małopolska i Górny Śląsk – nawet 34 stopnie Celsjusza!

I teraz uwaga! Im wyższe upały, tym większe niebezpieczeństwo groźnych burz. Synoptycy już zapowiadają, że kilkudniowa fala ukropu zakończy się groźnymi nawałnicami z wbudowaną linią szkwałową.

Czytaj także
Przeczytaj więcej