18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pierwsze prognozy

"Bestia ze wschodu" nadciąga! Ta zima nas przeorze?

11.09.2019  12:20
"Bestia ze wschodu" nadciąga! Ta zima nas przeorze?
"Bestia ze wschodu" nadciąga! Ta zima nas przeorze? Fot: Shutterstock

Zima tego roku może być bardzo, bardzo mroźna - ostrzegają synoptycy z Wielkiej Brytanii. Na wyspach może być najzimniej od 30 lat! A co z Polską?

Brytyjczycy trzęsą się ze strachu przed zimnem, a wszystko przez ostatnie prognozy pogody. Najbliższa przyszłość nie maluje się bowiem zbyt kolorowo, za to dość biało - zima tego roku ma być najmroźniejszą od 30 lat! O chłodzie, mrozie i wynikających z tego nieprzyjemnościach, mówią specjaliści z University College London.

To, co czeka wyspiarzy na przełomie 2019 i 2020 roku, nazwali wymownie, uroczo wręcz "beast from the east", czyli po prostu "bestią ze wschodu". Mroźna, arktyczna masa powietrza nadejść ma do nich znad Rosji.

Wszystkim, przy okazji należą się wyjaśnienia. Co oznacza zima 30-lecia dla Brytyjczyków? To, że średnia temperatura wynosić będzie tylko... 3,9 stopnia Celsjusza. Jeśli już podśmiewacie się z Brytyjczyków, pamiętajcie - to ŚREDNIA. W ostatnim roku na przykład temperatury spadły tam nagle do -17 stopni Celsjusza, a mrozom towarzyszyły zabójcze śnieżyce. Życie w ich wyniku straciło w sumie 17 osób.

Zima w Polsce

Czy i w Polsce powinniśmy bać się mrozów, śnieżyc i zamiast płaszczy, na zimę szykować kożuchy? Zdania są mocno podzielone.

Synoptycy z AccuWeather na przykład przewidują w Polsce "syberyjskie mrozy".  Jak wstępnie zapowiadają, w grudniu będzie jeszcze jesiennie, a zimno przywędruje do nas dopiero po Bożym Narodzeniu.

Polska podzieli się wtedy na pół. Na wschodzie może być bardzo mroźnie i dość biało. Na zachodzie spodziewać się powinniśmy raczej temperatur na plusie, a zamiast białego puchu - deszczu.

Zupełnie inaczej sprawę widzą specjaliści z CFS. Ich zdaniem w Polsce zima będzie wyjątkowo krótka i delikatna.

Przeczytaj więcej
Komentarze