18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zimokalipsa puka do drzwi

Prognoza pogody. Zima nadciąga jak Buka z Muminków

Wojciech Kozicki
25.11.2019  08:41
Aktualna prognoza pogody w Polsce i wiadomości meteo  w poniedziałek- wiadomo jaka będzie zima 2019/2020
Aktualna prognoza pogody w Polsce i wiadomości meteo w poniedziałek- wiadomo jaka będzie zima 2019/2020 Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Aktualna prognoza pogody w Polsce to niemal scenariusz filmu „Pojutrze”. Szykujcie się na atak zimy i śnieg. Pojawiły się już alerty IMGW, a kierowcy muszą przygotować się na bardzo trudne warunki na drogach. Ortopedzi będą mieć pełne ręce roboty.

Zima w Polsce nadciąga niczym Buka z "Muminków", a nad krajem wciąż utrzymuje się wyż znad Rosji. IMGW ostrzega, na północnym wschodzie spadnie śnieg co spowoduje utrudniania na drogach. Na wschodzie będzie natomiast bardzo zimno, a mżawka i deszcz spowodują groźną gołoledź. Serwis Fanipogody.pl ostrzega, że „lokalnie chodniki i drogi zamienić się mogą w lodowisko”.

Na zachodzie pojawią się mgły, a TVN24 ostrzega, że „w Elblągu, Jeleniej Górze i w okolicach Chojnic po godz. 6 widzialność była ograniczona do 100 m”. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla województwa lubelskiego i podkarpackiego, informując o marznących opadach.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu miejscami rozpogodzenia. Na północnym wschodzie słabe opady śniegu, na południowym wschodzie opady deszczu lub mżawki. Początkowo na Lubelszczyźnie, wschodzie Ziemi Świętokrzyskiej oraz północy Podkarpacia opady marznące powodujące gołoledź. Początkowo miejscami na zachodzie i północy mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna od -1°C, 0°C na północnym wschodzie, od 3°C do 6°C w centrum i na Pomorzu, do 7°C na południu oraz Pomorzu Zachodnim i 9°C, 10°C na południowym zachodzie oraz lokalnie na obszarach podgórskich Karpat. Wiatr słaby, miejscami na północnym zachodzie umiarkowany, południowo-wschodni – podaje synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik.

Jaka będzie zima 2019/2020? Wiele źródeł podaje, że nadciąga „bestia ze wschodu”, która przeorze Polskę. Czy rzeczywiście szykuje się zimokalipsa? Eksperci IMGW-PIB mają na ten temat inne zdanie.

Prognozowana zima nie będzie tak sroga, choć będą okresy bardziej chłodne i śnieżne. Grudzień będzie dość ciepły, w styczniu i lutym należy spodziewać się średniej temperatury dobowej poniżej normy - będzie chłodniej, natomiast marzec ma być w normie. – podaje IMGW-PIB.