18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idzie zima, nadziei ni ma

Mrozy grozy. Bestia ze wschodu zmrozi Polskę

Wojciech Kozicki
12.01.2021  12:38
Zima w Polsce bez litości. Bestia ze wschodu nadciąga
Zima w Polsce bez litości. Bestia ze wschodu nadciąga Fot: Jeff Schultz/EAST NEWS/Alaska Stock Images

Zima 2020/2021 i zabójcza prognoza pogody. Meteorolodzy od dawna zapowiadają, że nadciąga „bestia ze wschodu” i czekają nas w Polsce ekstremalne mrozy. Według synoptyków IMGW atak zimy potrwa znacznie dłużej, niż przewidywano.

Zima nadciąga, a długoterminowe prognozy pogody zapowiadają syberyjskie mrozy w Europie, w tym także w Polsce. IMGW ostrzega, że syberyjska zima zaatakuje w Polsce już w najbliższy weekend. Nie będzie to jedynie krótki epizod, bo synoptycy przewidują, że siarczyste mrozy zostaną z nami nawet do 25 stycznia. Co więcej, pod koniec stycznia może nadciągnąć kolejne ochłodzenie i to znacznie ostrzejsze niż to, które uderzy w nadchodzących dniach.

Idzie zima. Syberyjskie mrozy w Polsce

Ma to być zima, jakiej Europa od kilkudziesięciu lat nie widziała. W Polsce temperatura może przekroczyć nawet -20 stopni Celsjusza w dolinach górskich, a na wschodzie kraju termometry mogą pokazać 16 kresek poniżej zera.

Silny wiatr, ujemne temperatury oraz śnieg mogą sprowadzić nad kraj masy polarno-kontynentalnego powietrza. Niektórzy wieścili nawet spadek temperatury powietrza do -30 st. C, -40 st. C. – pisze Wyborcza.

Synoptyk centralnego biura prognoz meteorologicznych IMGW Anna Woźniak w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiada „dość gwałtowny epizod zimowy". Wyjaśniła również, że określenie „bestia ze wschodu” odnosi się do wyżu znad Rosji, ale w krytycznym momencie najgorszego ochłodzenia, dominować będzie niż znad Ukrainy.

Dokładnie określenie skali spadków temperatur zależy od lokalnych warunków np. czy noc będzie pogodna, co może sprzyjać jeszcze większemu ochłodzeniu. "Centrum bestii" znajdzie się daleko na wschód od Polski. Mimo to poczujemy jej oddech – zapowiada Anna Woźniak. (WP.pl)

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze