18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ekstremalne warunki

ZIMOKALIPSA w Polsce. Mróz i śnieżyce jak z horroru

08.02.2021  07:44
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałek Fot: Benoit Daoust/Shutterstock

Bardzo zimno, wietrznie i z intensywnymi opadami śniegu. W poniedziałek pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Jeśli możecie, zostańcie w domu - w całym kraju obowiązują alerty IMGW.

Prognoza pogody na poniedziałek do nic przyjemnego. Cały dzień w całej Polsce będzie koszmarnie zimno. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla całego kraju przed intensywnymi opadami śniegu, silnym mrozem i gołoledzią.

Ostrzeżenia III stopnia. Niebezpiecznie na wschodzie

Najgorzej jest na południowym wschodzie Polski, gdzie przez cały dzień obowiązywać mają ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia. Tam IMGW ostrzega przed bardzo intensywnymi opadami, które zwiększą pokrywę śnieżną nawet o 40 cm. Wystąpić mają także zawieje i zamiecie śnieżne, powodowane wiatrem w porywach do 65 km/h.

Cały pas południowy objęty został ostrzeżeniami wyższego, drugiego stopnia. I tu prognozowane są silne opady śniegu (wzrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm) oraz zawieje i zamiecie śnieżne z wiatrem w porywach do 60 km/h. Dodatkowo miejscami na krańcach południowych wystąpić mogą opady marznącej mżawki, co spowoduje gołoledź na drogach.

Intensywnie padać będzie w poniedziałek w calutkim kraju - ostrzeżeniami meteorologicznymi IMGW nie objął jedynie krańca północno-zachodniego. W pozostałych częściach kraju zawieje i zamiecie śnieżne z wiatrem w porywach do 50 km/h.

Silny mróz w Polsce. Pogoda w poniedziałek

Dodatkowo na północnym wschodzie i północy kraju ostrzeżenia przed silnym mrozem. Tam temperatury w nocy i nad ranem sięgały nawet -20 stopni Celsjusza, a w dzień ma być zdecydowanie najzimniej.

Na Podlasiu -10 stopni Celsjusza, na Suwalszczyźnie -11. Warmia i Mazury -9, Pomorze -7, -8. Bardzo zimno także w kujawsko-pomorskim, tam w ciągu dnia nawet -10 stopni Celsjusza. W pozostałych regionach (poza pasem południowym) -6 do -8 stopni. Na Południu cieplej - na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu do -4 stopni Celsjusza.

Cały dzień w całej prawie Polsce będzie też pochmurno. Chwilowe przejaśnienia możliwe są jedynie na Pomorzu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej