Rozpęta się białe piekło?

Atak zimy w weekend. Pogoda zada mroźny cios!

28.12.2019  10:27
Pogoda w Poslce - nadchodzi zima!
Pogoda w Poslce - nadchodzi zima! Fot: MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Prognoza pogody w Polsce robi się zabójczo zimowa, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w piątek wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w całym kraju z powodu oblodzenia. Najgorszego spodziewajcie się jednak w sobotę i niedzielę. Nadchodzi zima trzydziestolecia?

Zima w Polsce zaatakuje w weekend. Nadciągają intensywne opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem, które prawdopodobnie sparaliżują kraj, a do tego w trzech województwach stan wody już przekroczył poziom ostrzegawczy. Jak podają media, w Karpatach przewidywany jest dzisiaj przyrost pokrywy śnieżnej o 10 centymetrów. W Tatrach leży już ponad metr śniegu i pojawiły się ostrzeżenia przed lawinami. W sobotę należy spodziewać się też silnego zachmurzenia w całej Polsce.

Praktycznie dla wszystkich powiatów w Polsce zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia na oblodzenie. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu – ostrzegał już w piątek IMGW na Twitterze.

Temperatura w weekend

W sobotę temperatura maksymalna wyniesie od -2°C miejscami na południowym wschodzie do 3°C na północnym zachodzie. W Suwałkach spadnie w dzień nawet  do -7 kresek! Należy spodziewać się też silnego wiatru, który w górach osiągnie 80 kilometrów na godzinę powodując zamiecie śnieżne. Już w nocy z soboty na niedzielę spadek temperatury spowoduje niebezpieczne oblodzenie dróg i chodników. 

Zima zaskoczyła drogowców

Zimokalipsa uderzyła już  w piątek na Zakopiance, a w sieci pojawiły się zdjęcia gigantycznych korków. Turyści wracający ze świąt utknęli m.in. z powodu intensywnych opadów śniegu. Część z nich nadal ma letnie opony, więc nie radzą sobie z podjazdami i i zjazdami.

Z powodu bardzo dużego natężenia ruchu oraz warunków zimowych na DK47 oraz okolicznych drogach równoległych tworzą się zatory na dojeździe oraz wyjeździe z Zakopanego. Najgorsza sytuacja panuje na odcinku Rabka Zdrój - Nowy Targ w obu kierunkach – brzmiał komunikat Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj więcej
Komentarze