18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ostrzeżenia najwyższego stopnia

Przerażające alerty w Polsce! EKSTREMALNE NAWAŁNICE I TORNADA

14.07.2021  17:14
ALERT IMGW. Ekstremalne nawałnice i tornada w Polsce
ALERT IMGW. Ekstremalne nawałnice i tornada w Polsce Fot: PLANETA.PL

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia meteo dla calutkiej Polski. W większości kraju obowiązują ostrzeżenia podwyższonego lub najwyższego stopnia przed ekstremalnymi burzami.

Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w środę po południu od Mazowsza, po Śląsk. Województwa mazowieckie, łódzkie i śląskie objęte zostały alertem najwyższego, trzeciego stopnia. IMGW przewiduje tu bardzo niebezpieczne burze z opadami deszczu do 60 mm a lokalnie nawet do 90 mm. Ulewom towarzyszyć mogą gradobicia, będzie też potwornie wiało. Wiatr może osiągnąć prędkość nawet 120 km/godz.

Tornada i nawałnice w Polsce

Ponadto burze z gradem prognozowane są w środę po południu w całej zachodniej połowie kraju. Na północnym zachodzie i południowym zachodzie obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia - tu spaść może do 40 mm deszczu, a wiatr wiać będzie w porywach do 90 km/godz.

W pozostałych regionach IMGW wydał alerty podwyższonego, drugiego stopnia - przewidywane są opady do 50 mm (a lokalnie do 60 mm) oraz porywy wiatru do 90-100 km/godz. Burzom towarzyszyć mogą gradobicia.

Meteorolodzy przestrzegają przy tym - na obszarach objętych obostrzeniami drugiego i trzeciego stopnia tworzyć się mogą niebezpieczne trąby powietrzne. W ostatnim czasie obserwowaliśmy tornada między innymi w Małopolsce i u naszych południowych sąsiadów - w Czechach. Skutki żywiołu okazały się dramatyczne.

Ostrzeżenia IMGW

Burze w Polsce