18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

idzie zmiana

JUŻ PO BAŁWANACH! Najpierw śnieżyca, a potem ocieplenie

12.12.2021  14:44
Zima, zima i po zimie
Zima, zima i po zimie Fot: FrankHH/Shutterstock

Zima zima i po zimie? IMGW zapowiada totalną zmianę pogody. Najpierw część kraju ogarną śnieżyce, a zaraz później zacznie się mocno ocieplać.

Zima przyszła w tym roku wcześniej niż zwykle i jak na razie utrzymuje się w Polsce. Jest mroźno i śnieżno, miejscami nawet bardzo. A synoptycy zapowiadają dalsze opady. W niedzielę i w nocy z niedzieli na poniedziałek padać ma intensywnie na południowym wschodzie Polski. Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu zapowiadane są długie i intensywne opady śniegu. Do poniedziałku przybyć może nawet 20-25 centymetrów śniegu.

Za śnieżyce odpowiedzialny ma być aktywny niż znad Rumunii, który powoli przesuwa się nad Polskę. Co ważne, cała reszta Polski znajduje się pod wpływem klina wyżowego, który zapewnia stabilną pogodę.  Nie jest to jednak zbyt dobra wiadomość. Na niebie dominują chmury, więc o słońce czy gwiazdy trudno. Co więcej, w powietrzu utrzymuje się gęsta, zimna i marznąca mgła.

Idzie ocieplenie

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada kolejną zmianę w pogodzie. Od zachodu nad Polskę napływać zacznie ciepły front, który w najbliższych dniach zabierze zimę i przywróci nam jesienną szarówkę. Zacznie się już w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Od Koszalina przez wschodnią Wielkopolskę po województwo opolskie spodziewamy się opadów śniegu przechodzące w śnieg z deszczem, a na krańcach wschodnich słabe opady śniegu. W nocy temperatura spadnie od minus czterech stopni na wschodzie do plus 1-2 stopni na krańcach zachodnich. W strefie ciepłego frontu możliwe będą mgły ograniczające widoczność miejscami do 100 metrów. Od poniedziałku będzie już zdecydowanie cieplej, bo w ciągu dnia termometry mogą wskazać do 6 stopni Celjusza

- mówi PAP Marek Pruchniewicz z IMGW-PIB.