18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Prognozy grozy

Zabójcza pogoda. Nadciąga ROSYJSKI WYŻ!

Wojciech Kozicki
22.08.2022  08:56
Straszna prognoza pogody. Rosyjski wyż zaatakuje Polskę w sierpniu
Straszna prognoza pogody. Rosyjski wyż zaatakuje Polskę w sierpniu Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Prognoza pogody na koniec wakacji zapowiada się katastrofalnie. Synoptycy z IMGW ostrzegają, że w ostatnie dni sierpnia czekają nas m.in. niebezpieczne burze, ekstremalne upały i ulewne deszcze. Już teraz część Polski jest podtopiona i walczy z żywiołem. Wydano już alerty IMGW. Wiadomo również kiedy nadejdzie ochłodzenie i ostateczny koniec wakacji.

Pogoda na koniec sierpnia to niestety mnóstwo przykrych meteorologicznych niespodzianek. W związku z frontami burzowymi przechodzącymi obecnie przez Polskę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla 10 województw oraz alert drugiego stopnia dla części powiatów województwa łódzkiego. Synoptycy ostrzegają przed groźnymi burzami z gradem.

Pogoda na koniec sierpnia. Idzie ichłodzenie

Prognoza pogody na początek tygodnia nie zapowiada się dobrze. Zdaniem synoptyków IMGW, czekają nas dalsze intensywne opady deszczu. Dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ilona Bazyluk ostrzega, że w poniedziałek niemal w całym kraju będzie padał deszcz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenie przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w rzekach sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego. W czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 70 km/h.

Temperatura w niektórychregionach spadnie chwilowo nawet do 14-19 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec upałów w wakacje 2022, bo z południa i ze wschodu nadciągają gorące masy powietrza. Rosyjski wyż, powstrzymujący fronty atmosferyczne z zachodu, sprawi że termometry będą do końca wakacji pokazywały nawet 30 kresek, a we wtorek 23 sierpnia nawet 35. Ochłodzenie przyniesie dopiero początek września.

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych - podano w komunikacie IMGW.
Czytaj także