18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

katastrofa

Nadciąga susza 100-lecia. Rzeki wysychają, nie będzie co jeść?

14.04.2020  15:24
Nadciąga susza 100-lecia. Rzeki wysychają, nie będzie co jeść?
Nadciąga susza 100-lecia. Rzeki wysychają, nie będzie co jeść? Fot: Shutterstock

W tym roku czeka nas susza 100-lecia - alarmują naukowcy. Już teraz, w kwietniu, stan gleby jest fatalny. Prognozy na lato są tragiczne.

Lato 2020 roku przyniesie nam najpewniej prawdziwą katastrofę. Nie dość, że zmagamy się z epidemią koronawirusa, to czekają nas całkiem niezależne od niego podwyżki i niedogodności.

Ostatnia zima była najcieplejszą i najsuchszą, odkąd w Polsce prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wiosna nie zapowiada się lepiej - ma być bardzo ciepło i niestety bez większych, długotrwałych opadów. Lato zaś przyniesie po raz kolejny rekordowe upały i największą suszę od stu lat!

Rekordowa susza w 2020 roku

Już pod koniec stycznia odnotowano rekordowo niski poziom wód powierzchniowych w Polsce. Coraz gorzej wygląda też poziom wód w rzekach. Ziemia jest wysuszona, zmniejsza się poziom wód podziemnych, wysychają źródła. Co gorsza, coraz wyższe temperatury sprawiają, że zamiast wsiąkać w ziemię, woda z ewentualnych opadów w ogromnym stopniu wyparowuje.

Niestety, susza już teraz daje się we znaki rolnikom - gleba jest przesuszona, więc jeśli w najbliższych dniach nie spadnie dużo deszczu, zasiew pól będzie znacznie utrudniony. Bez wody ziarna nie wykiełkują. Problem będzie nie tylko ze zbożem, ale też z warzywami i owocami, a to oznacza znacznie ograniczone zbiory i kolejne podwyżki cen jedzenia!

Istnieje jeszcze jeden poważny problem - susze to też pożary. Już teraz płoną lasy i trawy w Polsce, co będzie w środku lata?

Czytaj także