18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

uff jak gorąco!

TROPIKI W POLSCE! Po zimnej Zośce NADCIĄGAJĄ UPAŁY

16.05.2022  13:04
Nadciągają upały
Nadciągają upały Fot: Juergen Faelchle/Shutterstock

Będzie gorąco, tak przynajmniej obiecują synoptycy. Choć to dopiero maj, pogoda ma być iście lipcowa. Ale tylko przez chwilę.

Żar poleje się z nieba - twierdzą synoptycy i zapowiadają gorącą końcówkę tygodnia. Po chwilowym ochłodzeniu, które niemal zawsze nawiedza Polskę w połowie maja, nadchodzi ponowne ocieplenie, a nawet upały. Termometry pokazać mają nawet do 30 stopni Celsjusza!

Połowa maja zawsze robi nam takie niespodzianki. Znacie termin "zimna Zośka" lub "zimni ogrodnicy"? To właśnie na imieniny Zofii temperatury nagle spadają, a nocą pojawiają się przymrozki. W tym roku w pogodzie wszystko się spóźnia, więc i majowe ochłodzenie się przesunęło i w najbliższych dniach będzie nieco zimniej (choć w ciągu dnia całkiem ciepło), a nocami wystąpią przygruntowe przymrozki. Stan ten nie potrwa jednak długo.

Idą upały

Od czwartku do Polski ma zacząć napływać bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe. Od zachodu w kraju będzie robiło się coraz cieplej. w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i dolnośląskim słupki rtęci pokażą nawet do 26-28 stopni Celsjusza. W Polsce centralnej możemy spodziewać się około 22-24 stopni. Nieco chłodniej będzie oczywiście na wschodzie.

To jednak zmieni się szybko. W piątek upały nawet do 30 stopni Celsjusza zalać mają już prawie cały kraj. Jedynie na Pomorzu ma być chłodno - do 18 stopni. To też zapowiedź małego zamieszania, które nastąpi w weekend.

Wtedy zimne powietrze z północy wedrze się wgłąb kraju i podzieli Polskę na dwie części - chłodną i ciepłą. W sobotę w północnej połowie możemy spodziewać się od 14 do maksymalnie 20 stopni Celsjusza, na ciepłym południu nawet 28 stopni! W niedzielę chłodno ma być już w całym kraju.