18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Barany schodzą z gór, a turyści wchodzą

Atak zimy w Tatrach. Zabójczy śnieg w górach!

Wojciech Kozicki
30.08.2021  11:46
Zimowa pogoda w Tatrach. Niebezpieczne warunki w górach i na szlakach
Zimowa pogoda w Tatrach. Niebezpieczne warunki w górach i na szlakach Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News- zdjęcie ilustracyjne

Śnieg i oblodzenie w Tatrach. TOPR ostrzega turystów, że warunki w górach są coraz bardziej niebezpieczne, a na szlakach zrobiło się groźnie. Pogoda w polskich górach zagraża życiu, a TPN apeluje, by w ogóle zrezygnować z górskich wycieczek. Czy powstrzyma to turystów oblegających obecnie Tatry i Zakopane?

Jaka pogoda w górach i jakie warunki na szlakach? Pisaliśmy niedawno, że w Tatrach sypnęło śniegiem, ale sytuacja robi się coraz groźniejsza. Sezon wakacyjny w Tatrach definitywnie się skończył, nadchodzi zima, a pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom. W najwyższych partiach Tatr powyżej 2000 m n.p.m. spadł śnieg i występują też oblodzenia. Temperatura na Łomnickiej Przełęczy i w rejonach Łomnicy odnotowana w weekend wyniosła -1,7 st. Celsjusza. Jak podaje portal "Tygodnik Podhalański", w sobotę nad ranem warstwa śniegu na Łomnicy miała około 8 centymetrów.

Pogoda w Tatrach. TOPR ostrzega - niebezpieczne szlaki, złe warunki w górach

TOPR ostrzega, by aktualnie nie wybierać się na wycieczki w partie szczytowe. Szczególnie należy uniknąć wysokich gór po stronie północnej, bo w miejscach zacienionych zalega śnieg i występuje zagrażające życiu oblodzenie. Warstwa śniegu zalega m.in. na Rysach i Łomnicy.

Na niżej położonych szlakach, po kilku dniach opadów, wcale nie jest bezpieczniej. W niższych partiach gór pada deszcz, więc szlaki są śliskie i mokre, miejscami także oblodzone. Na szlakach leśnych zalega błoto, jest wiele kałuż.

Jak długo potrwają tak niekorzystne warunki w Tatrach? Meteorolodzy prognozują, że poprawa pogody nie nastąpi w najbliższych dniach. TOPR sugeruje, by na razie całkowicie zrezygnować z górskich wycieczek. Zapewne jednak nie obejdzie się bez interwencji ratowników, bo w Tatrach panuje obecnie bardzo nasilony ruch turystyczny, a na parkingi przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka mogą wjechać jedynie osoby, które wcześniej zarezerwowały parking.

Warunki w Tatrach są bardzo niekorzystne. W wyższych partiach pada śnieg, niżej deszcz. Szlaki są śliskie, miejscami oblodzone. Niestety w ciągu najbliższych dni meteorolodzy nie prognozują poprawy pogody. Zalecamy rezygnację z wyjść w góry – podaje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR na Facebooku.