18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ekstremalna pogoda na stałe

Trąby powietrzne w Polsce. IMGW: "Będzie tylko gorzej"

Wojciech Kozicki
18.07.2021  14:42
Zmiany klimatu w Polsce. Trąby powietrzne i powodzie to będzie codzienność?
Zmiany klimatu w Polsce. Trąby powietrzne i powodzie to będzie codzienność? Fot: E. R. Degginger/East News

Lato 2021 to w Polsce pogoda rodem z filmów katastroficznych. Okazuje się, że takie zjawiska jak ulewne deszcze, gwałtowne burze i trąby powietrzne zostaną z nami na zawsze. Eksperci ostrzegają, że Polska w następnych latach będzie boleśnie odczuwała zmiany klimatu.

Ulewne deszcze, gwałtowne burze i trąby powietrzne, powodzie – w ostatnich tygodniach pogoda w Polsce szaleje jak opętana. Jak jednak bije na alarm hydrolog Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, „będzie tylko gorzej i musimy się do tego przyzwyczaić”. Podkreśla, że tych zmian klimatu już nie da się zatrzymać, ale można rozpocząć działania hamujące, które dadzą efekt w perspektywie kilkudziesięciu lat, jak np. walka z betonozą w miastach.

Pogoda w Polsce i zmiany klimatu

Jak prognozuje Walijewski, liczba ekstremalnych burz i innych niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych w Europie będzie rosła. Co gorsza, te zjawiska będą coraz intensywniejsze. Zasugerował, by zwrócić uwagę na charakter opadów w ostatnich latach. Jego zdaniem, nawalne deszcze mogą stać się normą, a z nimi będą wiązały się powodzie błyskawiczne i gwałtowne wezbrania rzek.

Powódź błyskawiczna w ten weekend uderzyła w Małopolskę. Zalane są domy i drogi, w tym Zakopianka, a do tego konieczna była ewakuacja mieszkańców.

Nie mamy już do czynienia z wielkoobszarowymi deszczami, które trwają kilka godzin. Pojawiają się jedynie krótkie, bardzo gwałtowne oberwania chmury. Następnie kilka godzin przerwy przy bardzo wysokiej temperaturze i kolejny opad – pisze Wirtualna Polska.

Co gorsza, coraz częściej będziemy mierzyć się z trąbami powietrznymi z powodu większego niż przed laty napływu ciepłych mas powietrza znad Europy Południowej do Polski.

Cieplejsze i bardzo wilgotne powietrze wywołuje w atmosferze gwałtowne procesy, które tworzą superkomórki burzowe. Te wypiętrzają się nawet na wysokość kilkunastu kilometrów. Trąby powietrzne powstają bardzo szybko. Nawet w ciągu godziny. Początkowo widać obniżającą się masę chmur, która z czasem zaczyna wirować, a kiedy dotrze do ziemi, wówczas mówimy o trąbie powietrznej. W zależności od siły i niszczycielskich skutków możemy nazwać ją także tornadem – wyjaśnia Walijewski. (WP.pl)

Zobacz także
Czytaj także
Przeczytaj więcej