18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

POGODOKALIPSA W POLSCE

Training Storms i 10-centymetrowy grad! W ŚRODĘ ZABÓJCZE NAWAŁNICE

14.07.2021  11:32
Niebezpieczna środa. Training Storms i grad gigant w Polsce
Niebezpieczna środa. Training Storms i grad gigant w Polsce Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Synoptycy nie mają dobrych wieści: w środę Polska podzieli się na pół, zaatakują nas zabójcze upały i koszmarne nawałnice. To nie będzie ani miły, ani spokojny dzień.

Popołudnie przyniesie Polsce wielkie niebezpieczeństwo. Synoptycy są pewni - przez kraj przejdą liczne nawałnice, burze będą się kumulować, miejscami dojść może do podtopień. Zanim to jednak nastąpi, będziemy topić się w zabójczym upale.

Środa 14 lipca może okazać się najgorętszym dniem 2021 roku - dziś miejscami termometry pokażą PONAD 35 stopni Celsjusza. Takie temperatury często zwiastują niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. I tym razem ma się to sprawdzić.

Nadciągają nawałnice

W ciągu dnia może zagrzmieć na południu i południowym zachodzie, jednak nie będą to duże burze. Dopiero po południu i pod wieczór zrobi się naprawdę niebezpiecznie.

Na zachodzie, w centrum, na południu kraju, od Pomorza, przez Kujawy i Małopolskę, aż po Śląsk, przewijać się będą nawałnice z ulewnym deszczem, bardzo silnym wiatrem i piorunami. Początkowo będziemy mieć do czynienia z pojedynczymi komórkami burzowymi, z czasem zamienią się one jednak w wielkie układy burzowe, które przemieszczać się będą w stronę północną. Synoptycy prognozują też tak zwane training storms, czyli burzę za burzą, które mogą przynieść liczne zniszczenia i podtopienia.

W czasie środowych burz spaść może nawet 50 mm deszczu, nie wykluczone, że pojawi się też nawet 10-centymetrowy grad! Burzom i ulewom towarzyszyć będzie wiatr w porywach nawet do 100 km/h.

Czytaj także
Przeczytaj więcej