18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Meteokalipsa już dzisiaj!

W nocy MEGA BURZE! Sieknie, trzaśnie, nikt nie zaśnie

Wojciech Kozicki
30.06.2021  19:03
Alerty RBC i IMGW:  w nocy burze, silny wiatr i intensywne opady deszczu
Alerty RBC i IMGW: w nocy burze, silny wiatr i intensywne opady deszczu Fot: Science Source/Kent Wood/East News

Prognoza pogody w Polsce to jeszcze wiadomości meteo czy już scenariusz horroru? IMGW ostrzega, że w nocy czekają nas niebezpieczne burze oraz intensywne opadu deszczu. Polacy dostają już kolejny alerty RCB. 

Pogoda miota Polską jak szatan i chyba przydałyby się jakieś meteo egzorcyzmy. Ledwo odetchnęliśmy po ostatniej trąbie powietrznej, a już IMGW wydaje ostrzeżenie meteorologiczne przez opadami deszczu i srogimi burzami, które uderzą dzisiaj w nocy. Najbardziej zagrożone jest województwo zachodniopomorskie.

Pogoda w nocy oszaleje. RCB i IMGW ostrzegają przed burzami

Instytut ostrzega także przed opadami deszczu i burzami w województwie lubuskim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zmian pogody występuje we wschodniej części kraju. Alert drugiego stopnia obowiązuje powiaty bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, jasielski, miasto Krosno, krośnieński, leski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, miasto Przemyśl, przeworski, rzeszowski, miasto Rzeszów, sanocki i strzyżowski. Na tym obszarze wiatr może osiągnąć prędkość do 90 kilometrów na godzinę, spodziewany jest grad oraz opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym do 50 mm. Alert pierwszego stopnia dotyczący burz z gradem obejmuje powiaty dębicki, kolbuszowski, leżajski, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, miasto Tarnobrzeg i tarnobrzeski.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zmian pogody występuje we wschodniej części kraju. Najbardziej padać będzie w północno-zachodniej części Polski, gdzie IMGW wprowadził 3., najwyższy stopień ostrzeżeń – ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Burze i alerty pogodowe w Małopolsce

W Małopolsce ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje dla powiatów nowosądeckiego i gorlickiego. Dla pow. tarnowskiego i dąbrowskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia. W lubuskim wydano ostrzeżenie trzeciego stopnia dla powiatów gorzowskiego, Gorzowa Wlkp., krośnieńskiego, słubickiego i sulęcińskiego. Dla powiatów międzyrzeckiego, strzelecko-drezdeneckiego i świebodzińskiego ostrzeżenie ma teraz drugi stopień zagrożenia.

Dla pozostałych lubuskich powiatów, czyli nowosolskiego, wschowskiego, Zielonej Góry, zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, obowiązuje wcześniejsze ostrzeżenie pierwszego stopnia mówiące o opadach od 20 mm do 40 mm, możliwych burzach i porywach wiatru do 80 km/h. Zjawiska mogą występować do godz. 18. – podaje Polsat News.

Zachodniopomorskie i nocne burze

W województwie zachodniopomorskim na zachodzie obowiązuje trzeci stopień zagrożenia. W powiatach białogardzkim, choszczeńskim, drawskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, łobeskim, sławieńskim, stargardzkim, szczecineckim, świdwińskim i wałeckim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.

RCB na Twitterze ostrzega, by w nocy w trakcie burzy unikać otwartych przestrzeni, nie chować się pod drzewami, a do tego należy obligatoryjnie zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. W związki w wichurami i burzami przewidywane są przerwy w dostawie prądu.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW: w nocy burze, deszcz i grad
Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW: w nocy burze, deszcz i grad Fot: IMGW