18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kilka dni armagedonu

ZABÓJCZE WICHURY W POLSCE. Będzie wyrywać drzewa z korzeniami

22.09.2021  09:22
Kilkudniowa wichura w Polsce. Będzie wyrywać drzewa z korzeniami
Kilkudniowa wichura w Polsce. Będzie wyrywać drzewa z korzeniami Fot: Stock-Asso/Shutterstock

Synoptycy ostrzegają: od czwartku nad Polskę napłynie bardzo niebezpieczne zjawisko. Czeka nas kilkudniowa wichura z wiatrem w porywach ponad 100 km/godz. Będzie bardzo niebezpiecznie.

Niż i wyż spotkają się ze sobą i wywołają bardzo niebezpieczne zjawisko. Od czwartku do soboty synoptycy zapowiadają w Polsce bardzo silne wichury z porywistym wiatrem. Na nizinach wiać będzie w porywach do 60-80 km/godz., nad morzem do 100 km/godz., a w górach do ponad 100 km.

Odpowiedzialność za pogodowy armagedon ponosi układ niskiego ciśnienia znad Skandynawii, który przesuwać się będzie przez Polskę, a następnie Białoruś i Ukrainę. W tym samym czasie nad Atlantykiem formować się będzie układ ciśnienia wysokiego. Ich spotkanie skończy się wybitnie silnym, kilkudniowym wiatrem. Będzie bardzo niebezpiecznie.

Kilkudniowa wichura w Polsce

W Polsce wiać zacznie już w czwartek. Wiatr przywędruje do nas z północnego zachodu i przesuwać się będzie stopniowo, ale szybko wgłąb kraju. Frontowi towarzyszyć będą opady deszczu, a już w godzinach popołudniowych wiatr osiągnie prędkość do 50 km/godz. na nizinach i 65 -70 nad morzem.

W nocy wiatr na pomorzu osiągnie prędkość do 100 km/godz., na morzu wystąpi sztorm. Wgłąb kraju wiać będzie z prędkością do 80 km./godz. W piątek największa wichura przeniesie się w Tatry, gdzie wiatr przekraczać będzie 100 km/godz. Silne podmuchy odczuwalne będą jednak w całej Polsce - nawet do 75 km/godz.

Nieco lżej wiać będzie jeszcze w sobotę - tu już w całym kraju czekają nas podmuchy maksymalnie do 50-65 km/godz, a niebezpieczne zjawisko będzie ustępować od zachodu.

Synoptycy ostrzegają: w kulminacyjnych momentach bardzo silny wiatr może wyrywać drzewa z korzeniami i porywać niezabezpieczone przedmioty. Stanowi też duże zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Zaleca się pozostanie w domach i zabezpieczanie mienia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej