18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pogodowe ekstremum

ZABÓJCZY WTOREK W POLSCE! Po upałach nawałnice i trąby powietrzne!

22.06.2021  15:43
Trąby powietrzne i nawałnice w Polsce! Zabójcza pogoda nadciąga
Trąby powietrzne i nawałnice w Polsce! Zabójcza pogoda nadciąga Fot: vchal/Shutterstock

Synoptycy nie mają dla nas dobrych wieści. Koszmarne upały zakończą się kolejnym ekstremalnym zjawiskiem. Po południu i wieczorem przez całą Polskę przejdą szalone burze. Może być bardzo niebezpiecznie.

Jak donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wtorkowe burze mają być bardzo gwałtowne. Intensywnym opadom deszczu towarzyszyć ma bardzo silny wiatr – nawet w porywach do ponad 100 kilometrów na godzinę!

Głównym zagrożeniem związanym z burzami są intensywne opady deszczu o natężeniu ulewnym i nawalnym. Sumy opadów w tych burzach mogą wynosić 30-40 mm, ale punktowo mogą zdarzyć się wartości takie jak 50 mm

- ostrzega Anna Woźniak z IMGW.

Synoptyk ostrzega także, że miejscami poza deszczem pojawić się może grad. To, jak wielkim jest zagrożeniem i jak dużo może go spaść, pokazuje dobitnie sytuacja z Niemiec, gdzie lodowe kulki zniszczyły budynki i zablokowały drogi.

Trąby powietrzne i nawałnice w Polsce

Anna Woźniak ostrzega, że w Polsce spaść może grad o średnicy 2-3 centymetrów, a miejscami nawet 5 cm! Co więcej, będzie potwornie wiało. - Przy burzach występują także silne porywy wiatru. Jak dotąd są to porywy o prędkość 50-60 km/h, ale nie można wykluczyć porywów do 80 czy nawet 100 km/h - przestrzega synoptyk.

Przed bardzo silnymi burzami od rana ostrzegają też Polscy Łowcy Burz, którzy na bieżąco monitorują sytuację i informują o zagrożeniu. Według zgromadzonych przez nich informacji, burze przemieszczają się z zachodu na wschód i to właśnie na północnym wschodzie mają być najsilniejsze.

Łowcy Burz nie wykluczają pojawienia się burzowych superkomórek, które przyniosą opady ogromnego gradu. Alarmują także, że burze przemieszczają się bardzo powoli, przez co są bardziej uciążliwe i mogą wywołać większe zniszczenia, nawet podtopienia. Co gorsza, w Polsce we wtorek pojawić się mogą także trąby powietrzne.