18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszyscy zamarzniemy?

ZIMA STULECIA znów w Polsce. Będzie nawet -40 stopni

08.02.2021  14:48
Zima stulecia w Polsce
Zima stulecia w Polsce Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Zima stulecia znowu zagości w polskich progach? Wszystko wskazuje na to, że podczas obecnego znacznego ochłodzenia może zostać w naszym kraju pobity rekord zimna. Uzbrójcie się w ciepłe kurtki i herbaty.

Zima stulecia nadchodzi! Od kilku dni zmagamy się z zimowym załamaniem pogody, ale będzie tylko gorzej. Na to, że w kraju ponownie zostanie pobity rekord zimna, wskazują prognozy pogody z dwóch źródeł: modelu amerykańskiego GFS oraz europejskiego ECMWF.

Temperatura może spaść nawet do -40 stopni Celsjusza! Ostatni raz tak srogie mrozy zapanowały w Polsce podczas historycznej zimy w 1929 roku. Teraz znowu nadchodzą czasy, których bardzo długo nie zapomnimy. 

Będziemy mieli szczęście, jeśli temperatury spadną tylko do -30 stopni C. Tak naprawdę ochłodzenie niesie sobą potencjał spadków temperatur do - 40 st. C. Takie mrozy mogą wystąpić na polsko-czeskim pograniczu regionie Cieszyna oraz Żywca, a także w Niemczech

- mówi Wirtualnej Polsce Marek Kuczera, meteorolog i fizyk atmosfery z Uniwersytetu Karola w Pradze.

Zima stulecia uderzy w Polskę!

Ekstremalna fala syberyjskiego zimna ma do nas nadejść w okolicach 18 lutego. Synoptycy są przekonani, że politycy już teraz powinni myśleć nad strategiami sprawnego przetrwania takiego ataku zimy.

Jeśli wyniki modeli prognostycznych w ciągu następnych kilku dni pozostaną bez zmian, rządy krajów, które mogą być dotknięte rekordową falą mrozów, powinny zacząć myśleć o wczesnych ostrzeżeniach, przygotowaniu ludności i infrastruktury przed czymś, czego nie widziano od prawie 100 lat

- mówi dodatkowo Kuczera.

Specjaliści podkreślają jednak, że nagła fala chłodu nie oznacza, że nie mamy problemu z globalnym ociepleniem. Przeciwnie - ten problem w ostatnich latach robi się coraz bardziej palący. To właśnie on powoduje nagłe, niebezpieczne zmiany klimatyczne.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze