18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bombogenesis i zimowa masakra

Cyklon bombowy uderzył. Potworny atak zimy miażdży kraj!

Wojciech Kozicki
28.11.2019  08:08
Atak zimy w USA - kataklizm jak w filmie!
Atak zimy w USA - kataklizm jak w filmie! Fot: Twitter/Tom S. Gates

Film katastroficzny „Pojutrze” to już rzeczywistość? Potężny atak zimy w USA przed Świętem Dziękczynienia sparaliżował kraj, wiele lotów jest odwołanych, a służby ostrzegają, że podróż samochodem to poważne niebezpieczeństwo. Kataklizm określany jako "cyklon bombowy" po raz kolejny pokonał Amerykanów.

Cyklon bombowy (bombogenesis) uderzył w USA jak taran! Szalony atak zimy masakruje Amerykanów m.in. w Kalifornii, Oregonie, Idaho, Nevadzie i Arizonie. W sieci pojawiają się zdjęcia z tamtej części świata, które wyglądają jak ujęcia z „”Frozen” lub „Gry o Tron”. Autostrady i lotniska są zasypane, rozpętały się zabójcze śnieżyce, pada również deszcz.  

Porywisty wiatr w Missouri i Illinois odciął od elektryczności ok. 30 tys. osób. W Chicago bez prądu jest 18 tys. osób, ponieważ wichury poprzewracały słupy wysokiego napięcia i pozrywały przewody. W okolicach Missisipi służby mówią już o małych tornadach. Wiele obszarów zmaga się z podtopieniami.

Jak podaje radiozet.pl, to najbardziej śnieży listopad w USA od 1994 roku. W samym Kolorado odwołano aż 463 loty! Weather Nation donosi, że obsługa lotniska nie radzi sobie z ilością śniegu na pasach startowych, a pługi to za mało, więc do akcji wkroczyły specjalnemaszyny do roztapiana białego puchu.

Usatoday.com ostrzega, by zachować szczególną ostrożność podczas podróży i donosi, że w środę w zachodnie wybrzeże uderzyły dwie potężne burze śnieżne. Tymczasem z okazji nadchodzącego święta, ok. 50 milionów ludzi zamierza podróżować.

Już teraz służby donoszą o wielu samochodach, które utknęły na zaśnieżonych drogach i autostradach. Trzeba je było usuwać, by przywrócić ruch. W wielu z nich nocowali kierowcy.

Czym jest cyklon bombowy?

Cyklon bombowy to ekstremalne zjawisko pogodowe wywołane przez gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego o co najmniej 24 milibary w ciągu 24 godzin. Określa się tak potężną zimową burzę z podmuchami huraganowymi i zamieciami śnieżnymi. Mogą występować również tornada i powodzie.

Zima w USA i cyklon bombowy:

logo Tu się dzieje