18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kwiecień plecień

Zima wraca do Polski. Nadciąga śnieżyca

12.04.2021  08:44
Zima wraca do Polski. Nadciąga śnieżyca
Zima wraca do Polski. Nadciąga śnieżyca Fot: vvvita/Shutterstock

Zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Po pięknym weekendzie we wtorek nastąpi gwałtowna zmiana pogody, a w Polsce spadnie śnieg. "Spadnie śnieg" to mało powiedziane - nadciągają śnieżyce. Połowa kwietnia dosiecze nam mrozem zamiast kwiatkami na drzewach.

20 stopni na termometrach i piękne słońce zawitały do naszego kraju w weekend, a ciepło ma utrzymać się jeszcze w poniedziałek. Niestety tego samego dnia od zachodu nadciągnie nad Polskę zimny front, który przyniesie ze sobą nawrót zimy.

W zdecydowanej większości kraju temperatury spadną do około 10 stopni Celsjusza w ciągu dnia, na niebie zawisną chmury i padać będzie deszcz. Są jednak miejsca, gdzie ma być jeszcze zimniej, a z nieba sypać będzie śnieg.

Śnieżyce w Polsce w połowie kwietnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że już we wtorek na południu kraju pojawią się spore opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W rejonach podgórskich białego puchu spaść ma 10-20 centymetrów, w górach nawet 25 centymetrów. Temperatury w tym czasie osiągną na południu kraju około 3 stopni Celsjusza.

Brzydka pogoda utrzyma się w środę i czwartek. Deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg padać mają już w całym kraju, wszędzie na niebie wisieć będą chmury. W nocy temperatury spadną poniżej zera, w ciągu dnia będzie maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Będzie też dość mocno wiało - w porywach nawet do 60 km/h.

Śnieżyce w Polsce

Ale uwaga, to prognozy IMGW. Zdaniem Łowców Burz będzie zimniej i bardziej śnieżnie - na południu przez trzy dni spaść może nawet 70 cm śniegu!

W południowej części woj. małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego może spaść bardzo dużo ciężkiego, mokrego śniegu, który oprócz znacznych utrudnień drogowych, może spowodować liczne awarie energetyczne oraz szkody w drzewostanie [...]. Świeżo spadła pokrywa śnieżna osiągnęłaby wartości dochodzące do 30-40 cm, a na wyżej położonych terenach - nawet do 50-70 cm - podają Łowcy Burz.

Kiedy do Polski w końcu zawita wiosna? Pogoda ma się poprawiać od piątku, chmury odpłyną, zaświeci słońce a temperatury na termometrach zaczną rosnąć i przez kolejne dni utrzymywać się będą na poziomie kilkunastu stopni Celsjusza.

Czytaj także
Przeczytaj więcej