18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda jak ciepłe lody

Zima wróciła na ostro. Spadł śnieg w Polsce!

Wojciech Kozicki
27.05.2020  09:03
W Polsce ciepło, a w górach śnieg i lawiny
W Polsce ciepło, a w górach śnieg i lawiny Fot: MONKPRESS/East News

Wiosna zaczynało się jak lato, ale wróciła zima. Chociaż mamy prawie czerwiec to pogoda zaskoczyła zimową aurą. W górach nasypało śniegu do tego stopnia, że ogłoszono stan zagrożenia lawinowego.

Powrót zimy w Tatrach stał się faktem, spadł śnieg w górach. We wtorek wieczorem ratownicy TOPR ogłosili najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Obowiązuje od wysokości 1900 m n.p.m. Kolejne źródła ostrzegają, że możliwe jest m.in. samoistne schodzenie lawin małych i średnich.

Warunki pogodowe w Tatrach

Warunki na szlakach są utrudnione, miejcie się na baczności! Jest ślisko i mokro, miejscami trasy są oblodzone, a do tego prognozowane są kolejne opady śniegu w górach, co może spowodować wzrost zagrożenia lawinowego

Śnieg w Tatarach leży od wysokości powyżej 1600 m n.p.m. Z Zakopanego widoczne są ośnieżone zbocza m.in. Giewontu i Kasprowego Wierchu. Na Kasprowym leży już 28 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -1 st. C. – podaje Onet.pl.

Pogoda w środę

Uspokajamy, żebyście nie wyciągali zimowych kurtek i nie przypominali sobie piosenek z „Krainy Lodu”. Jak pisze IMGW, powrót zimy nastąpił tylko w górach. W środę w pozostałej części Polski spodziewane są liczne rozpogodzenia, a temperatura podskoczy do nawet 17-21 stopni Celsjusza!

W dzień zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, rano liczne rozpogodzenia. Początkowo na zachodzie i północy będą utrzymywały się lokalne mgły ograniczające widzialność do 400 m. We wschodniej połowie kraju, a zwłaszcza na południowym wschodzie, przelotne opady deszczu, gdzieniegdzie burze. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Wysoko w Tatrach opady śniegu. Pod koniec dnia deszcz może pojawić się na Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna od 17°C do 21°C, chłodniej nad morzem i w dolinach karpackich: od 15°C od 17°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h - zapowiada synoptyk IMGW Małgorzata Tomczuk.

 

Przeczytaj więcej
Komentarze