18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec wiosny

Zimna Zośka nas ZMIAŻDŻY. Definitywny kres upałów

11.05.2021  18:05
Zimna Zośka w Polsce
Zimna Zośka w Polsce Fot: Pepgooner/Shutterstock

Zimna Zośka przypada od 12 do 14 maja i ten czas przyniesie nam gwałtowną zmianę pogody. Jeśli jeszcze nie nacieszyliście się upałami, to przykro, gdyż właśnie nadchodzi ich definitywny kres. Pogoda zmieni się o sto osiemdziesiąt stopni (dobrze, że nie Celsjusza).

Zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy, kiedy w połowie maja, po okresie utrzymywania się wyżu barycznego nad Środkową i Wschodnią Europą następuje zmiana cyrkulacji atmosferycznej i przy słabnącym wyżu zaczyna napływać – wraz z niżem barycznym – zimne powietrze z obszarów polarnych. Polska znajduje się w tym miejscu na mapie, dlatego zjawisko to jak najbardziej jej dotyczy.

Zimna Zośka zgniecie Polskę?!

Nazwa ta w Polsce jest stosowana z uwagi na przypadające 15 maja imieniny Zofii i tym samym święto św. Zofii. Właściwie każdego roku zjawisko to występuje i tym razem zdecydowanie nie będzie inaczej.

Tym razem już pogodową władzę nad naszym krajem przejmuje ośrodek niżowy, który znad Słowacji przez Polskę wędrował będzie nad Bałtyk. Temu niżowi wiernie towarzyszyć będą fronty atmosferyczne, które uaktywniając się w ciągu dnia - przyniosą nam zmienną aurę - do południa pogodnie, po południu przelotnie popada, a pod koniec tygodnia dodatkowo zagrzmi. Wspomnienia słonecznego maja odchodzą powoli w niepamięć.

Poza zmienną naturą opadów, pożegnamy również bardzo wysokie temperatury, do jakich mogliśmy przywyknąć w ciągu minionych dni. W drugiej połowie tygodnia odnotujemy od 10-15 stopni na wschodzie do 15-20 na zachodzie. Dopiero w niedzielę możemy spodziewać się ponownego, choć wcale nie zbyt wielkiego, ocieplenia.

Gotowi na majowe szczękanie zębami? Wszystko wskazuje na to, że czeka nas intensywna powtórka z majówki.

Czytaj także
Przeczytaj więcej