18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogoda w Polsce pozrywa maseczki

Meteo chłosta w poniedziałek. Burze, grad i trąby powietrzne

Wojciech Kozicki
11.05.2020  11:52
Pogoda w Polsce - w poniedziałek czeka nas burzokalipsa
Pogoda w Polsce - w poniedziałek czeka nas burzokalipsa Fot: Dariusz Bloch/Polska Press/East News

Wiosenna pogoda już was rozczuliła i wychodzicie na beztroskie spacery? Dzisiaj bądźcie jednak ostrożni, bo prognoza pogody może was dramatycznie zaskoczyć. Szykują się ulewy, burze i trąby powietrzne.

Pogoda w Polsce w poniedziałek 11 kwietnia nie będzie nas rozpieszczać. Szykuje się nie tylko polityczna burza po wyborach. Jak podaje Radio ZET, dzisiaj nad krajem rozszaleją się srogie burze i czekają nas bardzo intensywne opady deszczu. Uwaga na podtopienia!

Trąby powietrzne i grad w Polsce

Sytuacja jest poważna, bo IMGW wydał już ostrzeżenia dla 7 województw. W niektórych miejscach spodziewane są opady deszczu i gradu do 2 centymetrów. Istnieje też niewielkie ryzyko, że pojawiają się w Polsce nawet trąby powietrzne! Ostrzegają przed nimi Polscy Łowcy Burz i zapowiadają „training storms”, czyli pojawiające się burze jedna za drugą na tym samym terenie.

Nawet jeśli trąby powietrzne się nie pojawiają, to i tak będzie ostro wiało. IMGW ostrzega, że porywy wiatru osiągną prędkość 80-110 kilometrów na godzinę!

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu początkowo małe i umiarkowane. Miejscami, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najgroźniejsze burze na obszarze od Suwalszczyzny i Podlasia po Opolszczyznę i Dolny Śląsk, w tym pasie prognozowane sumy opadów do 20 mm, 25 mm. Temperatura maksymalna od 8°C, 10°C na wybrzeżu i Pomorzu do 24°C w centrum kraju i 28°C, 29°C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północny i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie południowy, w porywach do 80 km/h, także poza rejonami występowania burz, zwłaszcza na Pogórzu Karpackim. Wysoko w górach porywy wiatru do 110 km/h – podaje IMGW.

Pogoda w Polsce i ostrzeżenia IMGW
Pogoda w Polsce i ostrzeżenia IMGW Fot: IMGW-PIB
Przeczytaj więcej
Komentarze