18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Hu hu ha!

ALERT IMGW: Nadchodzi FALA MROZÓW! Będzie nawet -22 stopnie

06.02.2023  09:49
Fala mrozów. Alert IMGW
Fala mrozów. Alert IMGW Fot: Sambulov Yevgeniy/Shutterstock

Jest zima, więc musi być zimno. W tym tygodniu za sprawą wyżu Elisabeth nad wschodnią Polskę przybędzie arktyczne powietrze. Synoptycy IMGW ostrzegają, że temperatura może spaść nawet do minus 22 stopni Celsjusza. Wydano alert pierwszego stopnia.

Nadchodzący tydzień to według modelu WRF-GFS Medium całodobowy mróz na południu i wschodzie kraju. Noce i poranki z większym mrozem. Od piątku lekkie, stopniowe ocieplenie. Koniec tygodnia z mieszanką opadów deszczu i śniegu. Później z dnia na dzień coraz cieplej

- czytamy w komunikacie Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Synoptycy ostrzegają, że temperatura spadnie nawet do -22 stopni Celsjusza w niektórych częściach kraju. Sprawczynią jest wyż Elisabeth, który zmierza nad wschodnią część Polski. IMGW wystosował alert pierwszego stopnia.

Prognoza na poniedziałek

Dziś 6 lutego w poniedziałek temperatury będą przeważnie ujemne. W najcieplejszym momencie ma być 5 stopni Celsjusza w okolicach Przemyśla, nad morzem może dojść do trzech stopni na plusie, w centrum około minus jeden.

Po ustąpieniu porannych mgieł, na północy i południowym wschodzie spodziewane są przelotne, słabe opady śniegu (do 1-2 cm). Na Wybrzeżu może spaść deszcz ze śniegiem

- informuje Grażyna Dąbrowska z IMGW.

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura będzie spadać i osiągnie nawet około -10 stopni – tak będzie na południu kraju. Najchłodniejsze powietrze pojawi się lokalnie w rejonach podgórskich Karpat, gdzie temperatura może spaść do nawet -22 stopni Celsjusza. W obszarach Sudetów może być do -15 stopni.

Alert IMGW

W związku z mrozami, IMGW wydał alert pierwszego stopnia. Obowiązuje on w województwie śląskim, w powiatach: żywieckim, cieszyńskim, bielskim; małopolskim, w powiatach: tatrzańskim, nowotarskim, suskim, nowosądeckim, limanowskim; dolnośląskim, w powiatach: karkonoskim, Jelenia Góra, kamiennogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim. W Małopolsce i na Śląsku alerty będą ważne aż do soboty do godziny 10.

Alert pierwszego stopnia oznacza groźne zjawiska meteorologiczne, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu, a także spowodować poważne szkody materialne.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

Czytaj także