18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

alert IMGW i RCB

Trąby powietrzne i gradobicia. Uwaga! Może być niebezpiecznie

12.08.2019  12:51
Trąby powietrzne i gradobicia. Uwaga! Może być niebezpiecznie
Trąby powietrzne i gradobicia. Uwaga! Może być niebezpiecznie Fot: Shutterstock

Polska podzieliła się na pół i właśnie nad południową część nadciągają niebezpieczne zjawiska. Meteorolodzy ostrzegają przed burzami i gradobiciem, będzie też silnie wiać - mogą pojawić się trąby powietrzne.

Grad jak pięść? To możliwe! Niestety, kule o średnicy nawet 5 centymetrów mogą spaść dziś z nieba w południowo wschodniej połowie kraju. Właśnie tam dziś po południu pojawić się mogą bardzo niebezpieczne, gwałtowne burze.

Prognoza burz

Ostrzeżenia IMGW

Będzie mocno padać, grzmieć i wiać. Wiatr wiać może w porywach nawet do 110 km/h - ostrzega IMGW. Co gorsza, synoptycy nie wykluczają powstania trąb powietrznych.

Burze przewidywane są w południowo wschodniej połowie kraju. Miejscami, szczególnie w rejonie od Małopolski Zachodniej po Polesie i Roztocze burze mogą przybrać gwałtowne formy z silnymi ulewami do 40 mm, gwałtownym wiatrem do 90 km/h, lokalnie 110 km/h i opadami dużego gradu o średnicy do 5 cm. W szczególnie nasilonych zjawiskach nie można ostatecznie wykluczyć powstania trąby powietrznej - czytamy na stronach IMGW.

Już teraz ostrzeżeniami IMGW objętych jest 9 województw. Dla dwóch z nich (łódzkie i południowo-wschodnia część wielkopolskiego) obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami.

Alerty podwyższonego, drugiego stopnia, przed burzami z gradem i silnym wiatrem, wydano dla województw:

  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego,
  • świętokrzyskiego,
  • lubelskiego,
  • oraz południowych krańców województw mazowieckiego i podlaskiego.
Ostrzeżenia IMGW
Pogoda w poniedziałek
Czytaj także