18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ONZ ostrzega

El Nino nadciąga. To będzie lato jak z piekła?

Wojciech Kozicki
04.05.2023  17:24
EL NINO nadciąga. Susze, huragany i rekordy ciepła
EL NINO nadciąga. Susze, huragany i rekordy ciepła Fot: Clemens Humeniuk/Panther Media/East News

Prognoza pogody i zagrożenie klimatyczne. Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega, że rośnie ryzyko wystąpienia fenomenu pogodowego El Nino. Zapowiedziano susze, huragany i rekordowe temperatury.

Lato 2023 będzie zbyt suche i gorące? Światowa Organizacja Meteorologiczna prognozuje, że od maja do lipca niebezpieczeństwo stanowić będzie rozwijający się fenomen pogodowy El Nino. Jego wpływ na pogodę i klimat będzie globalny.

El Nino to zjawisko pogodowe polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Kiedy powstaje, oddziałuje to na niemal całą Ziemię – wyjaśnia rmf24.pl.

El Nino i zmiany klimatu. Susze i rekord gorąca

Światowa Organizacja Meteorologiczna ryzyko wystąpienia El Nino szacuje na 60-80 proc. w okresie letnim. Wzrośnie wtedy globalna temperatura i padną rekordy ciepła.

Jak na razie synoptycy nie są w stanie precyzyjnie określić siły zapowiadanego El Nino. Jednostka  ds. pogody działająca w ramach ONZ już przygotowuje się jednak do walki z konsekwencjami globalnej klęski pogodowej.

Wysokie temperatury oznaczają uciążliwe susze, m.in. w Rogu Afryki czy Azji Środkowej. Prognozowane są także huragany. Eksperci podkreślają jednak, że jeśli El Nino rozwinie się w 2023 roku, to zmiany temperatury nastąpią dopiero w roku 2024.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na Facebooku.

logo Tu się dzieje