18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójczy wiatr!

Alarm! Cyklon Axel dzisiaj w Polsce!

Wojciech Kozicki
04.01.2023  15:24
Groźna pogoda, cyklon Axel dzisiaj w Polsce. Alerty IMGW i RCB
Groźna pogoda, cyklon Axel dzisiaj w Polsce. Alerty IMGW i RCB Fot: Value Stock Images/East News

Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW wydaje kolejne ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia – cyklon Axel w środę 4 stycznia spowoduje zabójczy wichury.

Ostrzeżenie i alerty pogodowe IMGW. W środę 4 stycznia prognozy pogody zapowiadają bardzo silny wiatr o prędkości nawet 130 kilometrów na godzinę. Cyklon Axel przyniesie także ulewne deszcze, a pogoda będzie pogarszała się z godziny na godzinę. Cyklon będzie przemieszczał się z zachodu na wschód Polski, powodując coraz silniejszy wiatr. Spodziewane są zniszczenia, istnieje zagrożenie życia przez intensywne zjawiska pogodowe.

Wichury i cyklon Axel w Polsce. IMGW ostrzega

Spodziewane są przerwy w dostawie prądu. Silny wiatr może łamać drzewa i uszkadzać dachy. Najsilniejsze wichury spodziewane są w nocy ze środy na czwartek. Szczególnie będzie wiało mocno na zachodzie, południu i w centrum kraju.  Szczególnie trudne warunki będą panowały w górach.

W czasie największego natężenia wiatru najlepiej nie przebywać w pobliżu drzewostanu, tablic reklamowych i słupów energetycznych – ostrzega Twoja Pogoda.

Portal Twoja Pogoda apeluje, by „zabrać z balkonu i sprzed domu wszelkie przedmioty, które może porwać wiatr i wyrządzić komuś krzywdę”. Lepiej nie parkować samochodu blisko drzew.

Suwalszczyzna zostanie opanowana przez jesienno-zimową aurę. Spodziewane są tam silne opady deszczu i śniegu. Na północny lokalnie, zdaniem synoptyków IMGW, może spaść do 15 mm deszczu.  Poza regionami południowymi i północno-wschodnimi opady wyniosą od 10 do 20 litrów na metr kwadratowy ziemi.

Temperatura maksymalna wyniesie od 3 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, 7-8 w centrum do 10 stopni na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie się wzmagał w drugiej połowie dnia. Na Przedgórzu Sudeckim i nad morzem jego porywy mogą osiągać do 70 km/h, a w głębi kraju do 60 km/h. W Sudetach wichura sięgać może 130 km/h i powodować okresami zawieje i zamiecie śnieżne – ostrzega Radio ZET.
Czytaj także