18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bardzo niebezpiecznie w Polsce

Ostre burze i podtopienia. IMGW wydaje ostrzeżenia najwyższego stopnia!

22.05.2019  14:40
Ostrzeżenia przed powodziami
Ostrzeżenia przed powodziami Fot: Wikipedia/zdjęcie ilustracyjne

Ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne trzeciego stopnia obowiązują na południu kraju. Oznacza to bardzo duże ryzyko powodzi i bardzo silnego deszczu z burzami.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo- i hydrologiczne wszystkich trzech stopni. Najgorzej jest na południowych krańcach Polski.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia!

W południowych powiatach województw śląskiego i małopolskiego obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego - najwyższego stopnia. Prawdopodobieństwo bardzo silnych opadów i burz wynosi tam aż 90%.

Jak zaznaczają synoptycy z IMGW, alert III stopnia oznacza:

Wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

Burzom towarzyszyć będzie bardzo silny, porywisty wiatr, do 70 km/h.

Ostrzeżenia meteo drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim. Prawdopodobieństwo silnego deszczu z burzami wynosi tam do 85 procent. Burzom towarzyszyć ma porywisty wiatr do 65-70km/h.

Ostrzeżenia meteo pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami obowiązują w województwach podkarpackim, lubelskim świętokrzyskim, w północnym krańcu województwa mazowieckiego oraz na północy województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w województwach łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, oraz powiatach międzyrzeckim i strzelecko-drezdeńskim.

Ostrzeżenia meteo

Ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego stopnia!

W województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego - trzeciego stopnia.

"Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych" - czytamy na stronach IMGW. Oznacza to bardzo wysokie ryzyko powodzi!

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe - alarmuje IMGW.

To jednak nie wszystko, bo stan wody w zbiornikach niebezpiecznie podnosi się też w kolejnych województwach. Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał dla województw dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Ostrzeżenia przed powodziami
Przeczytaj więcej
Komentarze