18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alert IMGW

Piekielne upały i trąby powietrzne. Pół kraju w niebezpieczeństwie

01.07.2019  14:15
Trąby powietrzne w Polsce. Alert IMGW
Trąby powietrzne w Polsce. Alert IMGW Fot: Shutterstock

Ogromne upały i niebezpieczne burze z gradem to nie wszystko. IMGW ostrzega - w poniedziałek przez Polskę mogą przejść trąby powietrzne.

Ponad połowa Polski objęta została alertami pogodowymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed ogromnym upałem i niebezpiecznymi burzami. Ale to nie wszystko - prognozują możliwość wytworzenia się niebezpiecznych trąb powietrznych.

Piekielnie gorący poniedziałek

Ostrzeżenia przed upałem obowiązują w południowej połowie Polski. Choć nad morzem mamy dziś zaledwie 23-25 stopni, w Kielcach, Krakowie i Katowicach panują temperatury 34-35 stopni Celsjusza.

Burze i grad morderca

To nie koniec. Przez Polskę przechodzą właśnie niebezpieczne burze z gradem. Lodowe kule mogą mieć średnicę nawet kilku centymetrów! Gdyby tego było mało, Rządowe Centrum Bezpieczeństwo rozsyła alerty pogodowe w 10 województwach. Wiatr w czasie wyładowań atmosferycznych (w ciągu dnia i wieczorem) osiągnąć może prędkość 115 km/h!

To jednak dalej nie wszystko, bo w Polsce może być dziś naprawdę bardzo niebezpiecznie. Szalona pogoda może przynieść nam nawet trąby powietrzne!

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h. Miejscami wystąpi duży grad, istnieje również ryzyko lokalnego wystąpienia trąb powietrznych - czytamy na stronie IMGW.

Instytut zaznacza, że prognozy mogą się zmienić... na jeszcze gorsze.

Przeczytaj więcej
Komentarze